Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) dnes rozhodla, že ponechá úrokové sadzby na nezmenenej úrovni. „Ak na základe aktuálnych informácií získame pevnejšie presvedčenie, že inflácia sa trvalo približuje k nášmu dvojpercentnému cieľu, úrokové sadzby možno nebudeme musieť držať na takej vysokej úrovni, na akej sú dnes,“ uviedla ECB.


Ďalšie kroky ECB budú závisieť predovšetkým od nových informácií z ekonomiky. „Hoci bolo dnes zdôraznené, že sa Rada guvernérov nezaväzuje ku konkrétnemu budúcemu vývoju sadzieb, teda nepotvrdili ani nevyvrátili možnosť zníženia sadzieb v júni, resp. v priebehu leta, aj po dnešnom zasadnutí máme za to, že ECB by podľa nás mohla začať znižovať svoje základné sadzby už na prelome 2Q a 3Q 2024, teda prvé zníženie o štvrť percenta by mohlo byť oznámené už na najbližšom zasadnutí v júni,“ povedal makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Vylúčená podľa neho nie je ani možnosť, že k zníženiu sadzieb príde neskôr v lete. „Z nášho pohľadu bude v roku 2024 ECB voliť opatrnejší postup a od polovice roka uvidíme 3 až 4 zníženia. Sadzby bude ECB znižovať postupne a predvídateľne. Naďalej uvažujeme s krokmi ECB, ktoré by v roku 2024 mali priniesť zníženie základnej sadzby o 0,75 % až 1,00%,“ dodal M. Kočiš.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: