Firma vplyvného podnikateľa Ivana Kmotríka Grafobal Group development v posledných mesiacoch čistí svoje stavebné portfólio projektov. Kým niektoré stavby a projekty úplne predala, iné sa chystá dokončiť.

Finsider sa pozrel sa jej najvýznamnejšie projekty a na zmeny, ktoré sa v nich chystajú. V portfóliu má stavby ako Národný futbalový štadión s kanceláriami v Tower 5 a obchodmi, Račany Bianco a Rosso, Byty Tehelné pole a Offices Prístavná 1 v blízkosti Zimného prístavu na Dunaji. Kmotrík stojí aj za projektom rodinných domov v Záhorskej Bystrici.

Na Hraničnej pribudnú byty aj zeleň

Patio Hraničná
Patio Hraničná (Vizualizácia: Grafobal Group development)

Na konci marca predstavil Grafobal Group development zámer svojho polyfunkčného projektu Patio Hraničná v bratislavskom Ružinove. V novom areáli bude celkovo päť budov. Najvyššia bude mať deväť nadzemných podlaží a tri podzemné. Obkolesovať ju budú štyri nižšie štvorpodlažné budovy, ktoré budú bližšie k ulici.

Dnes sú na mieste budúceho projektu kancelárie, sklady, garáže a technický dvor. Developer plánuje tieto budovy zbúrať. Na ich mieste pribudne 66 bytov od 1-izbových po 3-izbové. Byty budú mať predzáhradky, balkóny, lodžie alebo zelené terasy. Investor na výstavbu plánuje minúť 25 miliónov eur. V projekte architekti plánujú veľa zelene nielen vo vnútrobloku, ale aj na strechách a terasách.

Okrem bytov budú v projekte aj kancelárske priestory, ale skôr pre drobné prevádzky, tvorivé dielne, výtvarníkov, architektov a iné kreatívne povolania. Nebytových priestorov má byť až 124. Na Hraničnej ulici pribudne aj 260 parkovacích miest. Firma chce s výstavbou začať budúci rok a finalizácia sa očakáva 2027.

Plány sa lacné byty na Vajnorskej skrachovali

Kým menší bytovo-kancelársky projekt na Hraničnej ulici Kmotrík rozbieha, svoj väčší realitný projekt Vajnorská 175 sa rozhodol predať. Pozemok pod projektom, ktorý mal ponúknuť takmer 450 lacnejších bytov a apartmánov, Kmotrík predal firme PPA Controll už vlani, informoval o tom Index.

S týmto obrovským bytovým domom, ktorý sa mal skladať zo štyroch objektov s pôdorysom písmena E, mal Kmotrík veľa problémov. Viackrát ho prekresľoval a zmenšoval výmeru, pretože mesto mu dlhé roky nechcelo vydať povolenia. Magistrát považoval investičný zámer, za nadmerný, nevhodný a nekoncepčný. Šéf spoločnosti Grafobal Group Development Pavel Komorník projekt obhajoval tým, že byty majú byť lacné a mali slúžiť aj pre vysokoškolákov či robotníkov.

„Nie je všade downtown. Musíme sa prispôsobiť aj tomu, kde staviame a za aké peniaze ideme predávať,“ vysvetľoval v rozhovore pre Hospodárske noviny na konci roku 2022. Byty plánovali predávať už za menej ako 100-tisíc eur. Grafobal Group development napokon projekt zmenšil, ale rozhodol sa ho predať. Stalo sa to už v máji minulého roka. Nový majeteľ PPA Controll na pozemkoch plánuje vybudovať vzdelávacie stredisko a ubytovňu.

Denník E píše, že skupina Grafobal nevylučuje ani ďalšie predaje vo svojom realitnom biznise. V portfóliu má napríklad Green Park v Petržalke, Bývanie Záhorská v Záhorskej Bystrici či Račany Rosso a Račany Bianco v Rači. Lenže v ďalších projektoch zatiaľ developer úspešne pokračuje.

Green Park napreduje

Green Park
Green Park (Vizualizácia: Grafobal Group development)

Aj s projektom Green Park v Petržalke mal Grafobal problémy. Na konci minulého roku vedenie Bratislavy vydalo developerovi súhlasné záväzné stanovisko. Grafobal však musel urobiť podstatné zmeny v projekte. Plánované výškové budovy majú byť nižšie a byty budú tvoriť iba menší podiel projektu. Ten má zahŕňať aj hotel, kancelárske priestory aj obchody.

Po novom budú mať bytové domy zelenú fasádu, aby projekt nadväzoval na Sad Janka Kráľa, píše sa na webe developera. Obytnú časť projektu tvoria štyri nízkopodlažné a jedna výšková budova.

Green Park pôvodne rátal s vyše 360 bytmi a apartmánmi a jeho najvyššia veža mala merať sto metrov. Oproti pôvodnému návrhu má byť nová výšková budova nižšia o päť podlaží. Ako napokon bude vyzerať finálna podoba projektu ešte nie je známe.

Aktivity v Rači sa rozširujú

Račany Rosso
Račany Rosso (Vizualizácia: Grafobal Group development)

Kmotríkova developerská firma je už niekoľko rokov aktívna aj v mestskej časti Rača. Tretia etapa rezidenčného projektu Račany Bianco postupuje v povoľovacích procesoch. Vlani získal projekt územné rozhodnutie. Vzniknúť tam majú tri bytové domy so štyrmi podlažiami. Celkovo v tejto lokalite pri vinohradoch pribudne 150 bytov.

Ani tento projekt nie je bez problémov. Mestská štvrť sa obáva zahustenia výstavby a uvažuje o stavebnej uzávere. Aktivisti a miestni obyvatelia sa zase boja o zničenie neďalekých vinohradov.

Na tento projekt bude nadväzovať podľa zámeru aj štvrtá etapa Račany Bianco a plánuje sa aj nová štvrť Račany Rosso. V nej by malo pribudnúť ďalších 156 bytov.

Grafobal má v Rači dokončený ešte jeden bytový projekt Radničné námestie Rača. Bytovky priniesli do lokality až 345 bytov.

Byty pri štadióne vypredali rýchlo

Grafobal už vypredal byty v projekte Byty Tehelné pole pri Národnom futbalovom štadióne. Projekt bol skolaudovaný už v roku 2020 a ponúkal 334 bytov. Aj pre dobrú polohu v širšom centre mesta sa tieto byty dnes na sekundárnom trhu predávajú za vysoké ceny. Napríklad 65 m2 dvojizbový byt s loggiou sa predáva za takmer 300-tisíc eur.

Grafobalu sa darí pokračovať aj v projekte rodinných domov s názvom Bývanie Záhorská. Podľa webu projektu je všetkých viac ako 50 pozemkov už predaných.

Pozemky majú výmeru od 480 do 880 m2 v lukratívnej mestskej časti Bratislavy -Záhorskej Bystrici. Ceny síce na webe uvedené nie sú, ale podľa realitných portálov sa ceny stavebných pozemkov v tejto štvrti začínajú na úrovni 120-tisíc eur za menšie výmery.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: