Embargo na dovoz ruskej ropy, uvalené v rámci šiesteho balíčka sankcií voči agresorovi Ruskej federácii, bolo schválené vo verzii s priamymi dopadmi na trh s pohonnými hmotami a ich výrobu na Slovensku. Upozornilo na to ministerstvo hospodárstva v tlačovej správe.


„Trojročné prechodné obdobie na neuplatňovanie sankcie na ropu dopravovanú ropovodmi navrhované ministerstvom hospodárstva žiaľ nebolo možné presadiť, pričom schválená verzia je spomedzi ostávajúcich možností pre nás tou najmäkšou. Negociácie za Slovensko priamo na summite viedol premiér Eduard Heger,“ tvrdí rezort hospodárstva.

Na dovoz ruskej ropy a ropných výrobkov bude platiť embargo až po ôsmich mesiacoch od vstúpenia sankcií do platnosti. Najprv je prechodné obdobie bez obmedzení, následne bude platiť embargo na dovoz tankermi a ešte ďalších desať mesiacov bude možné na Slovensku z ropy dopravenej potrubím vyrábať pohonné hmoty a ropné produkty, ako aj ich exportovať do Českej republiky. Po skončení 18 mesiacov bude možné ropu dopravenú potrubím využiť už iba na výrobu pohonných hmôt pre domáci trh.

Takto nastavené embargo má za cieľ výrazne obmedziť objem platieb za ruskú ropu a potrestať tak Ruskú federáciu za vojenské napadnutie Ukrajiny. Sankcia však podľa ministerstva hospodárstva súčasne bude mať priamy vplyv nielen na Slovensko, ale aj región, v ktorom rafinéria Slovnaft pôsobí, a to ako na množstvá, tak aj ceny pohonných hmôt.

„Vnímame Slovnaftom prezentované obavy a aj to, že negatívny dopad vyvolaných obmedzení je spomedzi všetkých členských štátov najvýraznejší práve na Slovensko. V rámci deklarovanej solidarity preto očakávame aj osobitný prístup k zdrojom z REPowerEU. V prípade DPH na motorové palivá je teraz priestor pre rezort financií, do ktorého kompetencie táto oblasť spadá, aby na úrovni EÚ otvoril otázku zníženia DPH na pohonné hmoty,“ dodal rezort hospodárstva.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: