Európske akcie v pondelok prudko posilnili po tom, čo Washington a Brusel cez víkend dosiahli dohodu, ktorá odvracia hroziacu obchodnú vojnu medzi oboma ekonomikami. Základný index Stoxx Europe 600 pridal v úvode obchodovania 1 percento, nemecký Dax vzrástol o 0,9 percenta a francúzsky Cac 40 o 1,2 percenta. Termínové kontrakty na americký S&P 500 ukazovali zisk 0,5 percenta. Informoval o tom denník Financial Times.
Kompromis, ktorý prezident USA Donald Trump a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen spečatili v nedeľu v Trumpovom škótskom rezorte Turnberry, stanovuje 15‑percentné clo na väčšinu vývozu EÚ do Spojených štátov vrátane automobilov a farmaceutík. Únia sa zároveň zaviazala minúť stovky miliárd dolárov na nákup americkej energie a zbraní. Hoci ide o zdvihnutie sadzieb na široké spektrum tovarov, investori ho vnímajú ako jasné pravidlá namiesto hrozby ďalšej eskalácie.
„Koniec neistoty posledných mesiacov,“ uviedol pre FT Carsten Brzeski, globálny šéf makroekonomických analýz v ING. Trump predtým varoval, že bez dohody od 1. augusta uvalí na európsky tovar clo 30 percent. Rovnakému termínu čelí niekoľko ďalších obchodných partnerov USA vrátane Kanady a Mexika. S Japonskom Washington minulý týždeň uzavrel obdobnú dohodu s 15‑percentným clom.
Podľa Geoffreya Yu z BNY dohoda odráža „pragmatizmus európskych vlád, ktoré sa snažia minimalizovať vonkajšie otrasy“. Mitul Kotecha z Barclays pre FT dodáva, že aj keď dohoda rozptýlila obavy z colnej vojny, pre Brusel môže pôsobiť ako čiastočná kapitulácia. Americké clo na oceľ a hliník na úrovni 50 percent totiž zostáva v platnosti.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému:



