Zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) spustenie kompenzačnej schémy na energie za mesiace august a september vítajú, avšak upozorňujú, že štátna pomoc musí pokryť celé obdobie vykurovacej sezóny. Žiadajú, aby vláda urýchlene spustila možnosť čerpania aj za mesiace september až december. AHRS na to upozornila v tlačovej správe.


Štátnu schému pomoci v podobe cenových stropov energií a kompenzácií neúmerného rastu nákladov v súvislosti s energetickou krízou predstavila vláda pred vyše mesiacom. Podniky z nej môžu finančné prostriedky čerpať už niekoľko dní. Viac ako polovici hotelov a reštaurácií ale o niekoľko dní skončia zmluvy s dodávateľmi energií s pôvodnými cenami.

V praxi tak bude väčšina ubytovacích zariadení a gastro prevádzok podľa AHRS od januára nútená energie nakupovať za šesťnásobne až osemnásobne vyššie ceny ako v tomto roku alebo spotovo, čo bude pre podniky v oboch prípadoch znamenať extrémny a skokový nárast nákladov. Nové návrhy od dodávateľov sú podľa AHRS pre mnoho podnikov nerealizovateľné.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: