Mnohé hotelové či reštauračné prevádzky stoja pred otázkou, ako a z čoho tento mesiac extrémne účty za energie zaplatia. Na základe svojho prieskumu na to upozornila Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) s tým, že prežitie viac než polovice podnikov je závislé od štátnej pomoci.


Kým v minulom roku mohli podniky žiadať o kompenzácie za mesiace august a september, výzvu, ktorá by pokrývala obdobie od októbra až decembra minulého roka ministerstvo hospodárstva podľa AHRS doposiaľ nezverejnilo.

Od januára je tak podľa asociácie až polovica gastro a ubytovacích zariadení nútená nakupovať energie za spotové či trhové ceny. „Dodávatelia energií dnes, pochopiteľne, odmietajú uzatvárať zmluvy na dlhšie obdobie. Takýto stav podniky zmeniť nedokážu. Viac ako 90 percent prevádzok pôsobiacich v HoReCa sektore tvoria malé a stredné podniky, ktorých vyjednávacia pozícia nie je dostatočná na zabezpečenie takýchto podmienok,“ upozorňuje prezident AHRS Marek Harbuľák.

Podľa jeho slov je problémom pre domáce gastro a hotelierstvo aj samotná výška cenových stropov energií. Zastropované ceny totiž predstavujú až trojnásobok ceny, ktorú prevádzky platili pred rokom, dodal.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: