Dvanásť veľkých dôchodkových fondov poslalo predstavenstvu Tesly list, v ktorom žiadajú, aby Elon Musk pracoval pre automobilku aspoň 40 hodín týždenne. Podľa nich sa firma ocitla v „kríze“ a potrebuje, aby jej šéf venoval plnú pozornosť. Informoval o tom denník Financial Times.
Fondy, medzi ktorými sú New York City Comptroller, americká odborová organizácia American Federation of Teachers a dánsky AkademikerPension, spolu spravujú majetok približne 950 miliárd dolárov. V Tesle však vlastnia len asi štvrť percenta akcií. Napriek malej účasti veria, že spoločný tlak môže prinútiť Muska upriamiť pozornosť na klesajúci predaj a pokles ceny akcií, ktorá je stále o 17 percent nižšie než v decembri.
Dôchodkové fondy v liste upozorňujú, že Musk vedie aj sociálnu sieť X, vesmírnu firmu SpaceX, projekt umelej inteligencie xAI, spoločnosť Neuralink a The Boring Company. „Súčasná kríza v Tesle ostro ukazuje dlhodobé problémy spoločnosti, ktoré vznikajú kvôli neprítomnosti generálneho riaditeľa,“ píše sa v liste.
Investori tiež chcú, aby predstavenstvo pripravilo plán nástupníctva a aby prípadný nový platový balík pre Muska obsahoval povinnosť odpracovať v Tesle minimálne 40 hodín týždenne. „Nemyslím si, že už vieme, či Tesla potrebuje nového generálneho riaditeľa,“ povedala pre FT Tejal Patel zo SOC Investment Group, ktorá fondy koordinovala.
Do diskusie sa zapojila aj ministerka financií štátu Oregon Elizabeth Steiner: „Ak už nie ste pripravený byť generálnym riaditeľom Tesly, je to v poriadku. Len nám pomôžte nájsť, kto bude ďalší generálny riaditeľ.“ Randi Weingarten z AFT dodala: „Je zrejmé, že spoločnosť je teraz v kríze a potrebuje intenzívnu starostlivosť.“ Tesla sa k výzve zatiaľ nevyjadrila.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému:
