Volatilita na akciových trhoch opäť oživila diskusiu o budúcom vývoji americkej ekonomiky. Otázka, či Spojené štáty dosiahnu mäkké pristátie alebo čelia hrozbe tvrdého pristátia a recesie, zostáva aktuálna. Americké makroekonomické údaje poskytujú zmiešaný obraz. Zatiaľ čo niektoré sektory ekonomiky zostávajú odolné, iné trpia pod tlakom vysokých úrokových sadzieb.

„Investori musia pozorne sledovať ekonomické údaje, aby zistili, či by ďalšie spomalenie výdavkov, zamestnanosti alebo výnosov mohlo prehĺbiť obavy z recesie, a zároveň zostať v pohotovosti pred vonkajšími geopolitickými a finančnými otrasmi,“ uvádza Charu Chanana, vedúca Forex stratégie Saxo Bank. Tieto faktory môžu rozhodnúť o budúcnosti americkej ekonomiky a ovplyvniť rýchlosť uvoľňovania menovej politiky Federálneho rezervného systému.

Pri scenári mäkkého pristátia môžu investori ťažiť z akcií firiem, ktoré využívajú pokračujúce spotrebiteľské výdavky a technologický pokrok. Naopak, ak by ekonomika čelila tvrdému pristátiu, ziskové môžu byť investície do sektorov, ako je spotrebný tovar, zdravotníctvo a verejné služby, ktoré sú menej citlivé na ekonomické cykly.

Dualita vývoja americkej ekonomiky je podľa Saxo Bank zrejmá. Zatiaľ čo bohatší Američania naďalej udržiavajú svoje výdavky, rastúce finančné napätie sa prejavuje v iných segmentoch. Reálne spotrebiteľské výdavky v druhom štvrťroku vzrástli o 2,6 %, ale rast nezamestnanosti a zadlženosti domácností ukazuje, že nie všetky signály sú pozitívne.

Výsledková sezóna amerických spoločností bola zmiešaná, čo prispelo k opatrnému prístupu investorov. Tri štvrtiny spoločností z indexu S&P 500 zverejnili výsledky za Q2 2024, pričom 59 % z nich prekonalo očakávania výnosov. Tento údaj je však pod dlhodobým priemerom, čo naznačuje, že trh sa musí pripraviť na ďalšie výzvy.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: