Vo februári zbankrotovalo celkovo 509 obyvateľov Slovenska, pričom podstatnú časť tvorili muži (330). Vyše 60-percentný podiel mužov potvrdzuje dlhodobé trendy, no v prípade žien sa objavil trojnásobný nárast vysokoškolsky vzdelaných dlžníčok v porovnaní s januárom. Podľa dostupných údajov zároveň súdy zrušili 701 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v minulých obdobiach, z toho väčšinu z dôvodu nedostatku majetku. Informovala o tom spoločnosť CRIF.
Z evidovaných osobných bankrotov sa 454 týkalo ľudí bez podnikateľskej činnosti a 55 podnikateľov. „Medzi občanmi malo rôzne dlhé obdobie pred bankrotom 184, t. j. až 40,53 % ukončenú živnosť. Predpokladáme, že niektorí z bývalých živnostníkov sa zadlžili z dôvodu neúspešnej podnikateľskej činnosti,“ doplňuje hlavná analytička CRIF Jana Marková. Až 501 dlžníkov si zvolilo formu konkurzu, zatiaľ čo osem pristúpilo na splátkový kalendár. V štatistikách sa objavilo aj 57 ľudí bez domova a dvanásť manželských párov.
Napriek obvyklému trendu, že najčastejšie bankrotujú osoby v produktívnom veku so základným či stredoškolským vzdelaním, krachujú aj starší ľudia – vo februári išlo o 14 seniorov vo veku 70 – 79 rokov. Z geografického hľadiska najviac dlžníkov pochádzalo z Košického (90) a Nitrianskeho kraja (87), naopak v Prešovskom kraji evidovali len 39 prípadov.
V januári bolo zaznamenaných menej osobných bankrotov, čo podľa Jana Markovej mohlo súvisieť s nedostupnosťou niektorých dát. „Podľa informácie z Centra právnej pomoci SR (CPP) boli príčinou technické problémy pri exporte dát v štátnych elektronických systémoch. Nižšie čísla vo februári vysvetlilo CPP ako „pretrvávajúci stav ohľadom technických problémov súvisiacich s exportom dát zo systému CES do informačného systému CPP,“ upozornila Jana Marková.
Ako ďalej uviedla: „V medziročnom porovnaní s februárom 2024 totiž vidíme takmer 41 % pokles osobných bankrotov, čo tak, ako sme predpokladali, neodráža skutočný počet dlžníkov, ktorí podali žiadosť o osobný bankrot v januári, resp. vo februári. V našich dátach vidíme aj iné anomálie. Napríklad pred rokom vo februári zbankrotovalo v Prešovskom kraji až 205 dlžníkov, čo bolo najviac spomedzi všetkých krajov, a počas tohtoročného februára sme zaznamenali presný opak, najmenej zo všetkých, len 39 dlžníkov. V prepočte je to skoro 81% pokles, čo s vysokou pravdepodobnosťou nebude objektívny stav. Z tohto dôvodu nemá zmysel vyvodzovať analytické závery, resp. predikcie vývoja,“ uzavrela analytička.
Okrem zrušenia 636 konkurzov pre nedostatok majetku a 65 po splnení rozvrhu výťažku prišlo vo februári aj k zrušeniu troch oddlžení pre nepoctivý zámer, pričom do Registra diskvalifikácií pribudlo šesť dlžníkov z rovnakého dôvodu.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: