Zariadenia sociálnych služieb nemajú dostatok opatrovateliek. Na náročnú prácu, ktorá je navyše aj zle finančne ohodnotená, sa navyše takmer nikto nehlási. Komora opatrovateliek Slovenska upozorňuje, že hrozí, že o seniorov sa nebude mať kto starať a jednotlivé zariadenia ich tak budú musieť vrátiť príbuzným.

Prvým zariadením, ktorý takýto krok už urobilo, bol Domov MUDr. Dallosa v Moravskom Sv. Jáne. Starosta obce Anton Emrich pre Nový čas povedal, že to bolo práve kvôli nedostatku personálu. Dva týždne sa mali o seniorov starať len tri pracovníčky, ktorý si tak vyčerpali pracovný fond za celý mesiac. Aj keď sa im prihlásili traja ľudia na pozíciu opatrovateľa, ani jeden z nich nezostal.

„Už roky upozorňujeme, že práca opatrovateľky je fyzicky a psychicky náročná a nedokáže ju vykonávať hocikto,“ uviedla predsedníčka Komory opatrovateliek Slovenska Dana Grafiková.

Problémom podľa komory je desaťročia trvajúce podfinancovanie sociálnych služieb zo strany štátu a rastúci vek dožitia v chorobe. „Nedocenená fyzická a psychická náročnosť práca opatrovateľov, sústavné preťažovanie kvôli ich nedostatočnému počtu, presvedčenie, že túto prácu môže robiť každý, zdegradovanie profesie opatrovateľa na niečo podradné, k tomu minimálny plat, to všetko spôsobuje, že na ponuku práce opatrovateľa sa už nikto nehlási,“ uviedla komora vo svojom vyhlásení.

Problémy vidno aj teraz počas tohtoročných horúčav. V zariadeniach sú podľa opatrovateliek pracovné podmienky neúnosné a len málo z nich sa snaží svojim prístupom tlak zmierňovať. „Žiadna klimatizácia, žiaden skrátený pracovný čas, veď kto by sa potom staral o klientov? Aj to sú dôvody, ktoré spôsobujú nezáujem i nedostatok opatrovateliek, ako aj k horšiu kvalitu starostlivosti,“ uviedla Komora opatrovateliek Slovenska.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: