Platenie faktúr a záväzkov v riadnom termíne sa minulého roku zhoršilo. Zlepšenie platobnej morálky pritom odborníci očakávajú najskôr budúci rok. Upozornila na to spoločnosť Bibby Factoring Slovakia. Za zhoršujúcu sa platobnú morálku môže podľa odborníkov pokles ekonomiky, výrazný rast úrokových sadzieb a vyčerpaný trh práce.

Podľa výskumu Global Business Monitor 2023 sa 35 percenta malých a stredných podnikov na konci minulého roku stretlo s problémami s platbami zákazníkov v priemernej výške 19 482 eur. „Zástupcovia polovice malých a stredných podnikov zas uviedli, že im zákazníci teraz platia za faktúry neskôr než pred rokom,“ uvádza prieskum vytvorený pre spoločnosť Bibby Factoring Slovakia.

Spoločnosť uviedla, že v minulom roku zákazníci platili klientom v priemere až 14 dní po termíne splatnosti. Okrem firiem prekračuje lehoty splatnosti aj štát, obce a štátne podniky. Najlepšiu platobnú morálku majú väčšinou živnostníci a najmenšiu podniky, kde pracuje maximálne desať zamestnancov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: