V druhom štvrťroku sa na Slovensku skolaudovalo 5 211 bytov, čo predstavuje medziročný nárast o 11,2 percenta. Zároveň to bol takmer o polovicu vyšší počet dokončených bytov ako v priemere počas piatich rokov pred pandémiou. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


„V regionálnom porovnaní pretrvával nerovnomerný vývoj, polovica z 8 slovenských krajov zaznamenala dynamické prírastky kolaudácií, naopak v 4 krajoch prišlo k výraznejším medziročným prepadom. Napriek tomu, v porovnaní s obdobím pred pandémiou, dosahovali všetky regióny SR lepšie hodnoty a 3 regióny dokonca rast nad 60 %,“ uviedla hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

Najviac bytov sa tradične skolaudovalo v Bratislavskom a Trnavskom kraji. „V oboch týchto regiónoch išlo o ich vysoké prírastky v porovnaní s predchádzajúcim rokom, ako aj v porovnaní so situáciou pred pandémiou. Zdynamizovanie výstavby sa prejavilo aj v Košickom kraji. Opačný trend, teda medziročné spomalenie zasiahlo najmä Trenčiansky, Nitriansky a Prešovský kraj,“ vraví J. Morháčová.

Počet dokončených bytov rastie, ale stavia sa už menej
Zdroj: ŠÚ SR

Kým počty dokončených bytov rastú, počet začatých bytov klesol na celoslovenskej i regionálnej úrovni. „Celkovo sa začalo stavať len 4 668 bytov, tempo vydávania stavebných povolení medziročne spomalilo až o 27,4 % a bolo o desatinu nižšie aj v porovnaní s päťročným priemerom predpandemického obdobia,“ hovorí J. Morháčová.

Pokles v jednotlivých regiónoch sa pohyboval od 6,7 % v Banskobystrickom až do 61,5 % v Košickom kraji. V troch krajoch počet stavebných povolení klesol medziročne o viac ako polovicu. V Bratislavskom kraji sa v druhom štvrťroku začalo stavať 430 bytov, čo bolo najmenej od 1. štvrťroka 2003. Jedinou výnimkou bol Trnavský kraj, kde bol viac ako tretinový nárast začatej výstavby.

Celkovo bolo na konci júna na Slovensku rozostavaných 79-tisíc bytových jednotiek. Je to o 3,4 % menej ako pred rokom a súčasne o 9,2 % viac ako v predpandemických rokoch.

Počet dokončených bytov rastie, ale stavia sa už menej
Zdroj: ŠÚ SR

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: