Výstavba bytov v treťom štvrťroku 2023 zaznamenala výrazný útlm. Počty začatých, rozostavaných ale aj dokončených bytov boli nižšie ako za rovnaké obdobie minulého roka. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Celkovo sa na území Slovenska sa skolaudovalo 4 232 bytov, čo bolo najmenej od prvého štvrťroka minulého roka.


Medziročne počet dokončených bytov klesol o pätinu, ale v porovnaní s priemernou hodnotou počas piatich rokov pred pandémiou sa dokončilo stále o šesť percent viac bytov. Väčšinu, 62 percent tvorili bytové jednotky v rodinných domoch.

Takmer štvrtina celoslovenskej hodnoty sa skolaudovala v Bratislavskom kraji. Naopak, najmenej len 307 bytov nových bytov evidoval Košický kraj. Medziročný pokles dokončených bytov o viac ako 30 percecnt bol v Bratislavskom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Výstavba sa v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška zdynamizovala len v Trenčianskom kraji (o 7,2 %) a výraznejšie v Banskobystrickom kraji (o 46 %).

Vydávanie stavebných povolení zaostáva nepretržite už od druhého štvrťroka minulého roka. Aktuálne, na národnej úrovni počet začatých bytov medziročne klesol o 15,4 percenta, celkovo sa začalo stavať len 4 168 bytov. Z regionálneho pohľadu sa najviac bytov začalo stavať Prešovskom kraji, najmenej v Banskobystrickom kraji.

Naďalej platilo, že šesť z desiatich rozostavaných bytov boli bytové jednotky v rodinných domoch. Najviac bytov vo výstavbe bolo v Bratislavskom, Žilinskom a Trnavskom kraji.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: