Finálne znenie štátneho rozpočtu musí prejsť diskusiou so sociálnymi partnermi. Upozornila na to Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR). Premiér Robert Fico (Smer-SD) informoval, že vládna koalícia sa na štvrtkovom zasadnutí koaličnej rady dohodla na návrhu štátneho rozpočtu na rok 2024. Návrhy plánuje vláda prerokovať v pondelok 4. decembra tohto roka a parlament môže o nich začať rokovať v stredu 6. decembra.


„Z uvedeného vyplýva, že návrh štátneho rozpočtu vláda neplánuje odkomunikovať so zástupcami sociálnych partnerov. Vynechanie rokovania so sociálnymi partnermi o zákone roka je v príkrom rozpore s Programovým vyhlásením vlády, ako aj verejnými deklaráciami jednotlivých vládnych predstaviteľov,“ tvrdí AZZZ. Zástupcovia zamestnávateľov opakovane žiadali, aby návrh štátneho rozpočtu bol prerokovaný aj na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR (tripartita).

„Odmietame, aby sme ako zástupcovia zamestnávateľov, ktorí sú významní prispievatelia do štátneho rozpočtu boli z rokovaní o najdôležitejšom zákone roka zvynechaní. Štátny rozpočet sa týka všetkých sektorov národného hospodárstva a odmietame diskusiu o nás bez nás, “ povedal viceprezident AZZZ Rastislav Machunka.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: