Sumy stravného sa budú opäť zvyšovať. Vyplýva to z predbežnej informácie o návrhu opatrenia ministerstva práce o sumách stravného. Zatiaľ nie je známe, od ktorého mesiaca sa sumy zvýšia. Návrh opatrenia pôjde do pripomienkovania počas júna.


Týka sa to takzvaného tuzemského stravného na pracovnej ceste. Pri ceste, ktorá trvá od piatich do 12 hodín, sa bude zvyšovať zo súčasných 7,80 eura na 8,30 eura. Pri služobnej ceste od 12 do 18 hodín má suma stravného vzrásť z pôvodných 11,60 eura na 12,30 eura. Pri pracovnej ceste nad 18 hodín už ľudia budú dostávať namiesto 17,40 eura na stravu 18,40 eura.

Zmena už tradične ovplyvní aj minimálnu hodnotu stravných lístkov, výšku príspevku na stravu a sumu, ktorú si pri obedoch môžu dať do výdavkov živnostníci.

Zvyšovanie stravného podľa zákona nastáva vtedy, keď ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní vzrastú o viac ako päť percent od mesiaca, na základe ktorého sa naposledy zvyšovali sumy stravného. Posledným mesiacom, ktorý ovplyvnil zvyšovanie stravného bol vlaňajší jún. Odvtedy ceny opäť stúpli o 5,3 percenta. Naposledy sa stravné zvyšovalo vlani v októbri.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: