Technologické akcie prežívajú ťažký rok. Futures Nasdaq 100 v porovnaní s vrcholom roka 2021 už klesli o 27 percent. Mnoho ľudí si preto kladie otázku, či už je čas na nákup týchto akcií. Podľa Saxo Bank tento čas ešte nenastal.


„Finančné podmienky sa stále sprísňujú a nachádzame sa v režime, ktorý sa zvyčajne spája s negatívnymi výnosmi akcií. Najúspešnejšie tituly amerického akciového trhu sú stále ocenené nad úrovňou spred pandémie, čo naznačuje ďalšie riziká poklesu,“ vraví akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

Preto by radšej zotrval pri defenzívnej stratégií, ktorá hovorí v prospech oblastí ako sú komodity, obrana, logistika, India, kybernetická bezpečnosť, polovodiče a vysokokvalitné spoločnosti.

Podľa P. Garnryho je zaujímavé, že štyri percentá najdrahších spoločností z akciového trhu v USA, ktoré dosahujú 12-mesačný forwardový pomer hodnoty spoločnosti v pomere k jej tržbám (EV/Sales) vyšší ako 8x, sú ešte stále drahšie ako pred pandémiou. Ani nedávny pokles technologických akcií ich nezosunul na predpandemickú úroveň.

„Aj keby sa táto skupina veľmi drahých akcií dostala späť na svoju predpandemickú úroveň, čo by si vyžadovalo ďalší pokles o 15 %, stále by sme boli na dvojnásobku úrovne z obdobia rokov 2013 – 2016. Ak sa teda najúspešnejšia časť akciového trhu v USA musí vrátiť na tieto hodnoty, čakajú nás ešte veľmi výrazné poklesy,“ hovorí P. Garnry.

Investorom preto odporúča, aby na základe analýz obchodného modelu začali plánovať, ktoré technologické akcie nakúpia. Potom im stačí už len stačí počkať, kým sa ceny akcií ešte znížia. „Nemyslím si, že sa treba ponáhľať. Radšej to urobiť poriadne, než len rýchlo,“ dodal P. Garnry.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: