Pre vysoké ceny energií začali firmy na Slovensku prijímať opatrenia na zníženie spotreby energií. Vyplýva to z prieskumu ČSOB medzi viac ako 300 zástupcami podnikateľskej sféry, ktorý pripravila s agentúrou Datank.


„V ňom necelá polovica opýtaných uviedla, že už realizovala kroky na zníženie spotreby, poväčšine išlo o väčšie podniky a najčastejšie o zníženie o maximálne 10 %. Čiže nemôžeme hovoriť o dramatickom obmedzení spotreby a na základe našich rozhovorov s klientmi vieme, že to je tým, že už pred rastom cien tejto komodít sa snažili čo najviac obmedzovať spotrebu. Je to logické, nakoľko náklady na energie patrili vždy k tým kľúčovým vstupom pre ich prevádzku a fungovanie,” vraví manažérka segmentu pre riadenie mikro a malých podnikov v ČSOB Dáša Polláková.

Veľká väčšina firiem sa snaží znížiť spotrebu na osvetlení priestorov – či už svietia menej alebo prešli na energeticky menej náročne svietenie. Podniky hľadajú úspory aj vo vykurovaní. Buď sa snažia kúriť menej, alebo investovali do zateplenia či nových technológii vykurovania, aby tieto náklady znížili. Pätina firiem ušetrila na výrobe. Z prieskumu takisto vyplýva, že iba 31 % firiem vidí ďalší priestor pre úspory v budúcom polroku.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: