Najväčšia slovenská banka zmení od 1. januára 2024 svoj cenník služieb. Zmeny sa najviac dotknú klientov, ktorí využívajú prémiový balík služieb Space účet X. Sporiteľňa sa rozhodla tento prémiový účet utlmiť. Prestane ho ponúkať novým klientom a tým súčasným zníži maximálnu zľavu z mesačného poplatku, ktorú môžu získať.

Základná cena za Space účet X je v súčasnosti desať eur. Vyššia cena je spôsobená tým, že balík obsahuje dve platobné karty či neobmedzený počet výberov z akýchkoľvek bankomatov na Slovensku i v eurozóne. Sporiteľňa zároveň núka klientom možnosť mať tento účet úplne zadarmo. Poplatok nemusia platiť tí zákazníci, ktorí počas mesiaca kartou zaplatia aspoň 500 eur a zároveň využijú minimálne tri pravidelné platby.

Od januára budú môcť majitelia prémiového účtu získať zľavu najviac vo výške 50 percent. To znamená, že za účet zaplatia aspoň päť eur mesačne. Na získanie 50-percentnej zľavy musia klienti splniť rovnaké podmienky, aké dnes banka vyžaduje na priznanie 100-percentnej zľavy.

Základný balík služieb Space účet, ktorý využíva väčšina klientov, bude možné aj naďalej získať bez mesačného poplatku. Základná cena za tento balík služieb zostane na úrovni šiestich eur. Banka tento poplatok odpustí tým klientom, ktorí svojou kartou počas mesiaca zaplatia aspoň 350 eur a zároveň uskutočnia najmenej tri pravidelné platby.

Banka sľubuje nový prémiový produkt

„Úprava sadzobníka je obchodným rozhodnutím banky. Zároveň platí, že štandardom pri prémiových účtoch v bankách je, že veľká časť klientov získa 50 % zľavu,“ vysvetľuje zvýšenie cien hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Banka podľa nej prestane otvárať nové Space účty X, aby zjednodušila portfólio účtov, ktoré ponúka klientom. „Pripravujeme novú prémiovú službu, ktorá bude dostupná k štandardnému Space účtu v budúcom roku. Pre klienta bude atraktívnejšia a prinesie mu výrazne množstvo benefitov. Utlmením Space účtu X uľahčíme novým klientom presun k novej službe,“ vraví M. Cesnaková.

Všetkým klientom, ktorí dnes využívajú Space účet X, sporiteľňa ponúkne možnosť automatickej migrácie na novú prémiovú službu. Koľko bude táto služba stáť a čo bude obsahovať, banka neuviedla. „O jej detailoch budeme klientov včas informovať,“ tvrdí M. Cesnaková.

Okrem tejto zmeny Slovenská sporiteľňa zvýši poplatok za jednorazové platby pre klientov, ktorí nevyužívajú balík služieb. Priplatia si aj klienti, ktorí svoju kartu použijú v krajinách, kde sa neplatí eurami. Aj keď sa nezmení percentuálna výška poplatku za spracovanie takejto transakcie, stúpne jeho maximálna výška z troch na päť eur.

Ako sporiteľňa zmení svoj cenník od 1. januára 2024

Prestane otvárať nové Space účty X. Tie existujúce môžu ich majitelia naďalej využívať. Zmení sa výška zľavy z poplatku za vedenie účtu z pôvodnej zľavy 100 % na 50 %. Podmienky pre dosiahnutie zľavy sa nemenia.

Účet – sporiteľňa mení poplatok za SMS služby Extra na 3,50 € (pôvodne 2,50 €).

Z 0,20 eura na 0,22 eura sa zvyšujú tieto poplatky: Realizácia trvalého Platobného príkazu na úhradu a Platobného príkazu na Inkaso (pri Inkase strana platiteľa aj príjemcu), Realizácia jednorazového Platobného príkazu na úhradu/Prevodu FIT 2.0 v EUR z  Účtu a Účtu sporenia uskutočnený cez Elektronické služby, okamžitá platba, prevod v eurách do krajín EHP vrátane SEPA (prevody do bánk nedosiahnuteľných pre SEPA prevody) realizovaný cez elektronické služby. Majitelia Space účtov a Space účtov X majú tieto služby zahrnuté v cene účtu, zvýšenie cien preto nepocítia.

Prevod v českých korunách do Českej spořitelny zdražie z 0,20 na 0,22 eura.

Poplatok za spracovanie transakcií v inej mene ako EUR (pri debetných i kreditných kartách) bude naďalej vo výške 2 % z transakcie, maximálna výška poplatku sa zvýši z troch na päť eur.

Minimálny poplatok za poskytnutie úveru na bývanie stúpne z 300 na 400 eur.

Pre investorov Slovenská sporiteľňa zavedenie poplatky k službe Držiteľský účet – slovenské cenné papiere: poplatok za vedenie slovenských cenných papierov na držiteľskom účte banky bude so sadzbou 0,20 % a poplatok za vedenie akcií jednoduchej spoločnosti na akcie ročne bude so sadzbou 30,00 €.

Zmenia sa aj poplatky za uloženie zlatých odliatkov. Nový poplatok sa bude počítať ako 30 eur za hmotnosť v gramoch / 1000. Minimálna výška poplatku bude tri eurá a maximálna 50 eur mesačne. Predtým sa poplatok počítal ako 15 eur za hmotnosť v gramoch / 1000, minimálne 3 eurá a maximálne 30 eur.

Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: