Aj keď hypotéky ponúkajú banky za rekordne nízke úroky, spotrebné úvery si stále držia svoju vyššiu cenu. Niektoré finančné domy sa napriek tomu rozhodli ponúkať úver bez úrokov. Takáto bezúročná pôžička má vždy stanovené presné pravidlá a požičať si možno nanajvýš pár tisíc eur.

Všetky banky, ktoré ju ponúkajú, napríklad vyžadujú, aby mal klient u nich otvorený bežný účet. Bezúročná pôžička totiž pre ne predstavuje nástroj na získavanie klientov. Mnohí ľudia, ktorí sa nechajú zlákať na úver bez úrokov, začnú nový účet používať ako svoje hlavné konto. Aktuálne na Slovensku ponúka úver bez úrokov mBank, Prima banka a Poštová banka.

Bezúročná pôžička nemusí byť bez poplatkov

mBank ponúka bezúročnú pôžičku do výšky 1 500 eur. Podmienkou na jej získanie je, že ide o prvú pôžičku žiadateľa v mBank. Aj keď klienti nemusia platiť za vedenie účtu, keďže ten je bezplatný, banka im naúčtuje poplatok za poskytnutie pôžičky vo výške dvoch percent z požičanej sumy. Ak si niekto požičia 1 500 eur, banka mu hneď na začiatku strhne poplatok vo výške 30 eur.

Klienti si v mBank môžu vybrať splatnosť jeden alebo dva roky. Ak si niekto požičia 1 500 eur na dva roky, bude platiť mesačnú splátku 62,50 eura. Banke tak celkovo vráti 1 530 eur, z čoho 30 eur predstavuje poplatok.

Keďže klient ho zaplatí hneď na začiatku, môže tento úver kedykoľvek predčasne splatiť bez akýchkoľvek sankcií. Banka už svoju odmenu dostala vo forme poplatku. Pretože klient neplatí žiadne úroky, je takéto predčasné splatenie pre neho nevýhodné. Ak by išlo o úročený úver, pri predčasnom splatní by ušetril na úrokoch.

Maximálne 3-tisíc eur

Poštová banka ponúka bez úrokov úver v maximálnej výške 1 000 eur. Na rozdiel do mBank si od klientov, ktorí budú splácať úver z účtu v Poštovej banke, nepýta poplatok za poskytnutie úveru. Splatnosť úveru je 20 mesiacov. Ak si niekto požičia 1 000 eur, bude mesačne platiť 50 eur. Spolu tak banke vráti presne tisícku.

Mesačný poplatok za Užitočný účet v Poštovej banke dosahuje 5 eur. Klient tak celkovo za 20 mesiacov, počas ktorých bude splácať bezúročnú pôžičku, zaplatí za účet sto eur. V prípade, že by si tu niekto založil účet, len aby si mohol bez úrokov požičať tisícku, no účet by nijako nevyužíval, zaplatil by za tento úver rovnako, ako keby si požičal 1 000 eur s úrokom vo výške 11,1 percenta ročne.

Najvyššiu sumu bez úrokov ponúka Prima banka. Klienti si tu môžu bez úrokov požičať 3 000 eur. Na iné výšky úveru sa táto akcia nevzťahuje. Splatnosť úveru je dva až osem rokov. Prima banka si síce účtuje poplatok za poskytnutie pôžičky vo výške piatich percent, čo v prípade trojtisícového úveru predstavuje 150 eur, no ak klient úver riadne spláca, po 18 mesiacoch mu banka tento poplatok vráti.

Bezúočná pôžička
Bezúročná pôžička nemusí byť bez poplatkov (Ilustračné foto: Andrea Piacquadio na Pexels)

Treba rátať s poplatkom za vedenie účtu

Aj Prima banka vyžaduje, aby klient splácal bezúročnú pôžičku zo svojho účtu, ktorý má v tejto banke. Za vedenie Osobného účtu si banka pýta mesačný poplatok vo výške 4,90 eura. Tento poplatok si možno znížiť platením kartou. Z každej platby kartou banka klientovi vráti pol percenta. Ak niekto účet aktívne nevyužíva, zaplatí plný poplatok.

V prípade, ak by si niekto v Prima banke založil účet len pre získanie bezúročného úveru, ktorý by splácal dva roky, zaplatil by za tento čas na účet 117,60 eura. Za úver by tak zaplatil rovnako, ako keby si zobral úročený úver s ročnou sadzbou 3,7 percenta.

V praxi tak skutočne zadarmo môžu pôžičku získať súčasní klienti Prima banky a Poštovej banky, ktorí si nemusia kvôli tomu otvárať nový účet. Bezúročná pôžička ich nebude stáť nič navyše v porovnaní s tým, koľko platia banke v súčasnosti. Oplatiť sa môže aj ľuďom, ktorí sú ochotní pre bezúročný úver zmeniť svoju banku. Ak si niekto otvorí druhý účet, musí rátať s tým, že jeho pôžička síce bude bez úrokov, ale bude platiť navyše ďalší poplatok za vedenie účtu.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: