Česká národná banka (ČNB) bojuje proti inflácii razantným zvyšovaním úrokových sadzieb. Tento týždeň dvihla základnú úrokovú sadzbu o 1,25 percentného bodu na rovných 7 percent. Pred rokom, keď so zvyšovaním úrokov začala, bola základná sadzba na úrovni 0,25 percenta.

Nárast sadzieb sa výrazne premietol do cien hypoték. Daniel Horňák zo spoločnosti Patron Go pre podcast Ranný brífing HN povedal, že už v súčasnosti platí, že ak niekto získa úrok vo výške 5,5 percenta, môže byť spokojný. Keď sa premietne nové zvýšenie sadzieb do hypotekárnych úverov, budú banky dávať hypotéky s úrokom okolo sedem percent.

Na Slovensku aktuálne poskytujú banky hypotéky väčšinou s úrokom okolo troch percent. Národná banka Slovenska naposledy zverejnila priemerné úrokové sadzby za apríl. Vtedy priemerný úrok z nových hypoték dosahoval 1,28 percenta. Odvtedy väčšina bánk úroky výrazne dvihla.

ECB sadzby ešte nemenila

Na Slovensku hypotéky zdražujú napriek tomu, že Európska centrálna banka (ECB) úroky zatiaľ nezvýšila. V úrokových sadzbách hypoték je už totiž zahrnuté očakávanie, že ECB úroky dvihne. Podľa makroanalytika VÚB banky Michala Lehutu dlhodobé sadzby na finančných trhoch, za ktoré si banky požičiavajú peniaze na nové hypotéky, v očakávaní budúceho rastu krátkodobých sadzieb narástli z nuly v decembri na 2,0 až 2,5 percenta. Preto rastú aj ceny hypoték.

Guvernér NBS Peter Kažimír očakáva, že ECB začne so zvyšovaním úrokov v júli. Prvým krokom podľa neho bude zvýšenie sadzieb o 0,25 percentného bodu. Základná úroková sadzba sa tak dvihne z nuly na 0,25 percenta. V mínuse by mala naďalej zostať sadzba pre jednodňové sterilizačné operácie. Ide o úrok, ktorý banky získajú z jednodňových vkladov v ECB. V súčasnosti je tento úrok na úrovni -0,5 percenta a po zvýšení by sa mal dostať na -0,25 percenta.

„Na jeseň, konkrétne v septembri, budeme pokračovať so zvyšovaním sadzieb a tu už jednoznačne vidím potrebu zrýchliť tempo a doručiť zvýšenie o 0,50 %. Je z môjho pohľadu rozumnejšie konať preventívne, než sa potom chytať za hlavu, prečo sme otáľali. Prichádzajúce dáta ma len utvrdzujú v tom, že nie je dôvod váhať. Záporné úrokové sadzby musia byť v septembri minulosťou,“ tvrdí P. Kažimír.

Podľa M. Lehutu by sa v budúcom roku mohla základná úroková sadzba dostať na úroveň okolo dvoch percent. Úroky v eurozóne by tak mali zostať výrazne nižšie, než ako sú dnes v Českej republike. Aj hypotéky na Slovensku by vďaka tomu mali zostať lacnejšie.

Čo by sa stalo, ak by úroky rapídne vzrástli

Množstvo dlžníkov začiatkom tohto roka v obave pred rastom úrokových sadzieb refixovalo svoju hypotéku. Vtedajšie nízke úrokové sadzby si vďaka tomu zafixovali na dlhšie obdobie. Podľa analytikov finančnej stability NBS na začiatku tohto roku prišlo k najväčšej vlne sťahovania úverov od uvoľnenia podmienok na refinancovanie v roku 2016. No ešte viac bolo takých, ktorí si sadzbu zafixovali na dlhší čas vo svojej banke.

Kto to urobil, ochránil sa pred výraznejším nárastom mesačnej splátky. Už aj súčasný nárast úrokov znamená zvýšenie mesačných splátok v porovnaní so začiatkom roka o desiatky eur. Ak by úroky rástli ešte výraznejšie, mesačné splátky by boli ešte vyššie.

Ako sa zmení mesačná splátka hypotéky vo výške 100-tisíc eur na 30 rokov po zmene úrokovej sadzby

 • úrok 0,5 % – splátka 299,19 €
 • úrok 1,0 % – splátka 321,64 €
 • úrok 1,5 % – splátka 345,12 €
 • úrok 2,0 % – splátka 369,62 €
 • úrok 2,5 % – splátka 395,12 €
 • úrok 3,0 % – splátka 421,60 €
 • úrok 3,5 % – splátka 449,04 €
 • úrok 4,0 % – splátka 477,42 €
 • úrok 4,5 % – splátka 506,69 €
 • úrok 5,0 % – splátka 536,82 €
 • úrok 5,5 % – splátka 567,79 €
 • úrok 6,0 % – splátka 599,55 €
 • úrok 6,5 % – splátka 632,07 €
 • úrok 7,0 % – splátka 665,30 €

Zdroj: Hypotekárna kalkulačka

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: