Národná banka Slovenska dnes vydala varovanie pred spoločnosťou FEB bank. Tá ponúka svoje služby bez toho, aby na to mala licenciu od NBS alebo jednotné európske povolenie. Navyše núka úver, pri ktorom požaduje, aby klienti vopred zaplatili poplatok. NBS to označila za podvod.

Stránka spoločnosti na prvý pohľad vyzerá, že nejde o skutočnú finančnú inštitúciu. Je síce v slovenčine, ale vzhľadom na množstvo chýb ide pravdepodobne o automatický preklad. Napríklad namiesto úroku, stránka píše o záujme. V angličtine sa pre obidva pojmy používa rovnaké slovo – interest.

Pozoruhodná je aj kalkulačka, v ktorej si môžete vypočítať výšku splátky. Vyskúšal som ju napriek úvodnému textu: „Kredit vás zaväzuje a musíte byť splatený. Pred záväzkom si skontrolujte splátkovú kapacitu.“ Skúšam zadať úver vo výške 10-tisíc eur so splatnosťou 60 mesiacov. Kalkulačka je prednastavená na úrok 3 percentá. Vypíše mi, že moja mesačná splátka bude 171,67 eura a na úrokoch zaplatíme presne 300 eur. Výška celkovo zaplatených úrokov sa pritom nemení bez ohľadu na dĺžku splácania. V skutočnosti platí, že čím dlhšie úver splácame, tým viac zaplatíme na úrokoch.

Skúsil som si požičať peniaze od podvodnej banky
Úverová kalkulačka Feb bank

Táto kalkulačka naozaj neráta žiadne splátky, ale k požadovanej sume len pripočíta tri percentá a výslednú čiastku rozdelí na požadovaný počet splátok. Takto sa výška anuitnej splátky pri úvere rozhodne nepočíta.

Úver na 10 rokov? Pre FEB bank bez problémov

Stránka umožňuje aj založiť si účet. Stačí vypísať zopár osobných údajov vrátane profesie a výšky čistého príjmu, overiť email kódom a účet je ihneď otvorený. Keďže overovací kód sa mi zdal príliš jednoduchý, skúsil som si otvoriť ešte jeden účet s iným menom a emailovou adresou. Na overenie emailu mi prišiel rovnaký kód ako v prvom prípade. Automat pravdepodobne posiela všetkým záujemcom rovnaké heslo.

Aj keď sa stránka tvári, že sa prihlasujem do svojho účtu, po prihlásení vidím len svoje údaje, ktoré som vyplnil pri registrácii. Nemôžem si sem poslať peniaze ani požiadať o sľubovaný úver.

Pýtam sa preto cez formulár, ktorý je na stránke, ako mám postupovať, keď si chcem požičať 10-tisíc eur. O 14 minút mi prišla emailom odpoveď, pod ktorou je podpísaný manažér banky Jean-Laurent Bonnafé. Mám mu poslať, ako dlho chcem úver splácať. Odpisujem mu, že by som chcel 10-ročnú splatnosť. Klasická banka by takúto žiadosť musela zamietnuť. Spotrebný úver totiž možno splácať najviac osem rokov.

FEB bank však s takýmito obmedzeniami evidentne problém nemá. O necelú pol hodinu mi prichádza správa, že môj úrok bude 5 percent a mesačná splátka 106,06 eura. Na úrokoch tak celkovo zaplatím 2 727,86 eura. Prepočítam si, či je správne uvedená výška mesačnej splátky. Tentokrát je to v poriadku. Pravdepodobne Jean-Laurent používa skutočnú úverovú kalkulačku a nie tú, ktorú má FEB bank na stránke.

Stále pýta informácie

Pracovník odo mňa hneď pýta číslo účtu, meno jeho majiteľa, názov banky ale aj fotografiu občianskeho preukazu. O poplatkoch nič nehovorí. Pýtam sa preto, či musím nejaké zaplatiť. O pol hodiny prichádza odpoveď: „Vážený účastník, FEB-BANK dostal vašu správu. FEB-BANK vás informuje, že náklady na zmluvu, náklady na otvorenie bankového účtu, náklady na zasielanie a výber finančných prostriedkov budú odpočítané od výšky úveru, ale budete musieť zaplatiť iba náklady na predplatné poistenia. Dlžník požadovaný našim zákazníckym servisom.“ Nič o tom, koľko mám zaplatiť.

Pýtam sa preto, aké sú náklady na poistenie a kedy ich musím zaplatiť. Jean-Laurent mi odpovedá, že „náklady na poistenie dlžníka budú zaplatené po prijatí 10 000 eur na váš bankový účet v rámci nášho bankového systému. Zašlite nám prosím požadované informácie.“ Cítim z jeho strany netrpezlivosť.

Znovu sa pýtam, koľko toto poistenie stojí. Tentokrát sa už dozviem, že musím zaplatiť 210 eur.

Pýtam sa na ostatné poplatky. „Ostatné náklady (náklady na zmluvu, náklady na otvorenie bankového účtu, náklady na odoslanie a výber banky) predstavujú 157,9 eur a budú odpočítané od výšky úveru. Budete len musieť zaplatiť náklady na poistenie dlžníka. Zašlite nám prosím požadované informácie.“

Dlhšia splatnosť a nižší poplatok

Odpovedám, že tie poplatky sa mi zdajú vysoké. A takisto úrok. Dostávam odpoveď, že ak chcem platiť menej, môžem si predĺžiť splatnosť úveru.

Pýtam sa preto, ako dlho môžem pôžičku najdlhšie splácať. Ihneď mi prepočíta splátky na 15 rokov. Úroková sadzba tentokrát dosahuje štyri percentá, mesačná splátka 73,96 eura a na úrokoch mám navyše zaplatiť 3 314,38 eura. Náklady na poistenie sú 185 eur. Tak predsa som dostal zľavu. Jean-Laurent nezabudne ani v tomto emaile napísať, aby som mu poslal požadované údaje. A dodá k tomu: „RÝCHLO“.

Namiesto toho sa ho pýtam, kedy mi pošle peniaze. O chvíľu príde odpoveď: „FEB-BANK čaká na požadované informácie, aby pripísala na váš bankový účet čiastku 10 000 eur.“

Pýtam sa preto, či nepotrebujú potvrdenie o príjme a ako podpíšem zmluvu. Tentokrát už odpoveď nedostávam.