Priemerné úroky z hypotekárnych úverov naďalej rastú. V januári priemerná sadzba z novoposkytnutých hypoték stúpla na 3,18 percenta. Naposledy za takéto úroky banky dávali hypotéky v roku 2014.

Úroky z hypoték rastú nepretržite od januára minulého roku. Ešte v decembri priemerný úrok z nových hypoték dosahoval historické minimum na úrovni 0,87 percenta. Odvtedy priemerná sadzba stúpla už 3,6-násobne.

Pozvoľne rastú aj úroky zo všetkých aktuálne splácaných úverov. Priemerná sadzba v januári dosiahla 1,33 percenta. Je to výrazne menej, než koľko stoja nové hypotéky, pretože mnohí ľudia majú stále zafixované nízke úrokové sadzby. Vyšší úrok začnú platiť až vtedy, keď im uplynie viazanosť.

Priemerné úroky z hypoték pritom pravdepodobne pôjdu ešte nahor. Vo februári zdražili úvery na bývanie viaceré banke. Najnovšie sa úroky chystá zvýšiť Slovenská sporiteľňa. Tá podľa informácií portálu Finsider zmení úroky od 1. marca. Po novom najväčšia slovenská banka už nebude požičiavať peniaze na nehnuteľnosti za menej ako 4,19 percenta.

Zdražovanie hypoték sa priamo premieta do objemu poskytnutých úverov. Vlani začiatkom roku záujem o hypotéky prudko vyletel nahor, keďže sa ľudia obávali zvyšovania úrokov. Tí, ktorí si plánovali požičať peniaze na bývanie, sa radšej poponáhľali, aby si zaistili výhodný úrok. A mnoho dlžníkov, ktorí už úver splácalo, ho v tom čase refinancovalo, aby si nízky úrok zabezpečili na dlhší čas.

V januári banky podľa údajov NBS poskytli hypotéky v celkovej výške 780 miliónov eur. V porovnaní s januárom minulého roku to predstavuje pokles približne o polovicu. Menej hypotekárnych úverov banky pritom naposledy poskytli v auguste 2020. Vtedy však išlo o výnimku, pretože banky v tom čase mesačne požičiavali priemerne okolo jednej miliardy eur v nových úveroch. V súčasnosti pokles objemu hypoték vyzerá ako trend, ktorý bude naďalej pokračovať.

O tom, že poskytovanie úverov sa môže ešte výrazne spomaliť, svedčia aj údaje z Českej republiky. Tam v januári priemerný úrok z nových hypoték dosiahol 5,93 percenta. Banky a stavebné sporiteľne v tomto mesiaci podľa údajov Českej bankovej asociácie poskytli hypotéky v celkovej výške 6,5 miliardy českých korún, čo je približne 275 miliónov eur. Na dvojnásobne veľkom trhu bol tak banky v porovnaní so Slovenskom požičali na bývanie o dve tretiny menej peňazí.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: