Lacné hypotéky definitívne končia. Podľa informácií portálu Finsider UniCredit Bank od 10. apríla skokovito zdraží hypotekárne úvery. V prípade viazaností na tri až päť rokov sadzba vzrastie o 0,8 percentného bodu. Pri hypotékach s fixáciou na sedem až desať rokov úrok stúpne o 0,7 percentného bodu.

Zvyšovanie sadzieb potvrdila aj hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková. Banka podľa nej „pravidelne prehodnocuje výšku úrokových sadzieb, ktorá závisí aj od ceny zdrojov aj situácie na trhu.“

Najlacnejšia hypotéku, ktorú bude možné v UniCredit Bank po novom získať, bude stáť 1,89 percenta ročne. Takýto úrok banka ponúkne pri trojročnej viazanosti. Dnes možno ešte takýto úver získať s úrokovou sadzbou 1,09 percenta. Pri všetkých ostatných viazanostiach bude úroková sadzba tesne pod dvomi percentami.

Ako UniCredit Bank od 10. apríla zmení úrokové sadzby

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
3 roky1,091,89
4 roky1,191,99
5 rokov1,191,99
7 rokov1,291,99
10 rokov1,291,99
Pozn.: Uvedené úrokové sadzby získajú klienti, ktorí si v banke uzatvoria poistenie schopnosti splácať úver.

Aj keď tieto úroky môžu v porovnaní s väčšinou bánk vyzerať vyššie, v skutočnosti to tak nemusí byť. Väčšina bánk uvádza len minimálny úrok, za ktorý je možné hypotéku s danou fixáciou získať. Výsledný úrok závisí od posúdenia banky a môže byť preto výrazne vyšší než minimálny úrok, ktorý banka propaguje. UniCredit dáva zverejnené úroky všetkým klientom, ktorí splnia podmienku pre získanie hypotéky za predpokladu, že si v banke uzatvoria aj poistenie schopnosti splácať úver.

Bez poistenia je úroková sadzba vyššia o 0,3 percentného bodu. To znamená, že ak si niekto bude chcieť zobrať úver bez poistky, bude po novom platiť úrok minimálne 2,19 percenta.

Zdražovanie hypoték prichádza presne mesiac potom, ako UniCredit Bank naposledy zvyšovala úrokové sadzby. Pred 10. marcom ponúkala hypotéku s trojročnou viazanosťou sadzby s úrokom 0,79 percenta. Po novom tak klienti za rovnakú viazanosť zaplatia o viac ako 1,1 percenta viac ako začiatkom marca.

Noví klienti, ktorí si zoberú úver od 10. apríla, budú za úvery platiť o desiatky eur mesačne vyššie splátky, ako keby si zobrali hypotéku ešte pred zdražovaním. Ak si niekto požičal 100-tisíc eur na 30 rokov s úrokovou sadzbou 0,79 percenta, jeho mesačná splátka dosahuje 312,08 eura. V prípade, že si bral úver po 10. marci a jeho úroková sadzba je na úrovni 1,09 percenta, mesačná splátka bude 325,79 eura. Kto si rovnakú hypotéku zoberie od 10. apríla, bude mať mesačnú splátku 364,14 eura. V porovnaní s tým, keby si zobral úver začiatkom marca, to predstavuje nárast o 52 eur.

Vyšší úrok môže znamenať nižší úver

Zvýšenie úrokov bude znamenať, že mnohí ľudia dosiahnu na nižší úver ako v súčasnosti. Banky totiž musia dodržiavať pravidlá Národnej banky Slovenska (NBS) o tom, koľko peňazí musí klientovi zostať po zaplatení všetkých splátok. V súčasnosti sa maximálna výška splátok vypočíta tak, že z čistého príjmu odpočítame životné minimum. Z výslednej sumy musí klientovi po zaplatení všetkých splátok úverov zostať aspoň 40 percent. Banka pri tomto výpočte musí navyše počítať s úrokom navýšeným o dva percentné body. Rast úrokov tak môže niektorých ľudí obmedziť v tom, aký drahý dom či byt si môžu dovoliť kúpiť.

UniCredit Bank nie je zďaleka jedinou bankou, ktorá zvyšuje úrokové sadzby. K tomuto kroku pristúpili v poslednom období všetky banky na trhu. Najmenej zvyšovala úrokové sadzby Prima banka, ktorá pri všetkých viazanostiach dvihla úrok zatiaľ len o 0,1 percentného bodu. Naproti tomu Slovenská sporiteľňa, VÚB či Tatra banka stihli v posledných týždňoch zvýšiť úroky už viackrát. Vo väčšine bánk v súčasnosti už nemožno dostať hypotéku s úrokom pod jedno percento.

O tom, že rastú úrokové sadzby, svedčia aj údaje NBS. Podľa nich priemerný úrok vo februári dosiahol 0,97 percenta. Je to najviac od novembra 2020. Keďže v marci väčšina bánk zvyšovala úrokové sadzby, už za tento mesiac sa priemerný úrok pravdepodobne dostane cez hranicu jedného percenta.

Z. Ďuďáková vraví, že pre riziko ďalšieho rastu úrokov sa klienti čoraz viac zaujímajú o dlhšie viazanosti úrokových sadzieb. Chcú si tak súčasné úroky zaistiť na dlhšie obdobie. „Taktiež evidujeme záujem o konsolidáciu svojich úverov – spájanie úverov s cieľom udržať svoje mesačné výdavky na splátky čo najnižšie. Ľudia tiež využívajú možnosť pri refinancovaní si navýšiť úver ešte o prostriedky, ktoré plánujú najmä na rekonštrukciu svojej nehnuteľnosti,“ hovorí Z. Ďuďáková z UniCredit Bank.

Ľudia podľa nej žiadajú aj o zmenu fixácie. „V praxi to znamená, že žiadajú o predčasné ukončenie súčasného obdobia fixácie úrokovej sadzby a začatie nového obdobia tak, aby sadzba bola zafixovaná na 10 rokov a to aj za prirodzene vyššiu úrokovú sadzbu ako mali na svojom úvere doteraz,“ tvrdí.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: