Prima banka zdražuje hypotéky. Úroky zvyšuje v prípade všetkých viazaností sadzby. Po novom bude najnižší úrok, za ktorý bude Prima banka poskytovať úvery na bývanie, vo výške 0,5 percenta. Prima banka tak nasleduje kroky ďalších bánk, ktoré sadzby v posledných týždňoch už dvihli.


Prima garantuje súčasné úrokové sadzby len na úvery, ktoré budú schválené do piatku 25. marca. O výške úrokovej sadzby tak nerozhoduje, kedy klient o hypotéku požiada, ale deň, kedy mu ju banka schváli. To znamená, že ľudia, ktorí by ešte chceli získať aktuálne úrokové sadzby, tak už prakticky nemajú šancu dostať sa k súčasným sadzbám.

Od soboty 26. marca Prima banka podľa informácií Finsidera dvihne úrokové sadzby pri všetkých fixáciách o 0,1 percentného bodu. Prima banka na rozdiel od väčšiny bánk nestanovuje úrokovú sadzbu na základe bonity klienta, ale najnižšiu úrokovú sadzbu garantuje každému, kto splní podmienky na získanie úveru.

Ako Prima banka zmení od 26. marca 2022 úrokové sadzby na hypotékach

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
3 roky0,40,5
5 rokov0,60,7
7 rokov0,91,0
45 mesiacov0,5nebude v ponuke

Prima banka z ponuky úplne vyradí viazanosť na 45 mesiacov. Doteraz pri nej ponúkala úrok vo výške 0,5 percenta. Keďže išlo o neštandardnú viazanosť, komplikovala porovnanie s ostatnými bankami. Tie väčšinou ponúkajú viazanosť úrokovej sadzby len na celé roky. To znamená, že táto sadzba od Prima banky sa často neobjavovala v rôznych kalkulačkách, ktoré porovnávali ponuky jednotlivých bánk.

Pre klientov znamená zvýšenie úrokovej sadzby mierny nárast mesačnej splátky. Ak si niekto požičia 100-tisíc eur na 30 rokov s úrokovou sadzbou 0,4 percenta, bude platiť mesačnú splátku 294,82 eura. Ak by bol úrok vo výške 0,5 percenta, mesačná splátka by dosiahla 299,19 eura. V prípade, že by sa úroková sadzba počas celých 30 rokov nezmenila, zaplatil by klient s úrokom 0,5 percenta banke celkovo za úver o 1 573,20 eura viac ako ten, kto má úrok 0,4 percenta.

Pred Prima bankou zvýšila úrokové sadzby aj VÚB banka, Tatra banka, Slovenská sporiteľňa či UniCredit Bank. Sporiteľňa už avizovala, že od 1. apríla znovu zvýši úrokové sadzby na hypotékach.

Aj po zvýšení bude Prima banka ponúkať pravdepodobne najlacnejšie hypotéky na trhu. Vo viacerých bankách totiž už nie je možné získať úrok nižší ako jedno percento, alebo majú takúto sadzbu nastavenú len pri najkratších viazanostiach.

Napriek tomu, že väčšina bánk už zvýšila úroky, odborníci očakávajú, že sadzby budú rásť aj naďalej. Banky totiž zvyšovaním úrokov reagujú na to, že aj oni získavajú peniaze drahšie. K ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb príde pravdepodobne potom, ako Európska centrálna banka zvýši základnú úrokovú sadzbu. Bez zvyšovania úrokov totiž nedokáže skrotiť vysokú infláciu.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: