VÚB banka zvyšuje od 2. apríla úrokové sadzby z hypotekárnych úverov. Pri všetkých fixáciách zvýši úrok o 0,2 percentného bodu.

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu na finančných trhoch a ďalšie faktory, ako je napríklad zvyšujúca sa inflácia, sme sa aj opäť rozhodli k miernej úprave sadzieb, teda ako sme už aj predtým avizovali,“ povedal vrchný riaditeľ úseku Retailové bankovníctvo vo VÚB Martin Techman.

Po novom bude najnižší úrok, za ktorý bude možné vo VÚB získať hypotéku, na úrovni 1,29 percenta. Za takýto úrok banka bude ponúkať úvery s trojročnou viazanosťou sadzby. Všetky ostatné fixácie budú drahšie.

V krátkom čase pôjde už o druhé zvýšenie úrokov. VÚB naposledy zvyšovala úrokové sadzby 7. marca. Aj vtedy pri všetkých viazanostiach zvýšila minimálny úrok o 0,2 percentného bodu. V porovnaní so začiatkom roku sú tak sadzby vo VÚB aktuálne o 0,4 percentného bodu vyššie.

Hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides vysvetľuje, že zmeny sú okrem rýchlo meniacej sa situácii na finančných trhoch nevyhnutné aj kvôli postupnému znižovaniu nákupov cenných papierov v rámci Európskej centrálnej banky (ECB), resp. Eurosystému, kam patrí aj Národná banka Slovenska. „Kvôli poklesu dopytu ECB po štátnych dlhopisoch, ale aj kvôli rastu úrokových sadzieb inde vo svete rastú výnosy dlhopisov, teda cena za dlhodobé peniaze. A to nepriamo pôsobí aj na cenu hypoték, pretože stúpajú aj požadované výnosy krytých dlhopisov, ktorými banky získavajú zdroje od investorov na poskytovanie hypoték svojim klientom,“ tvrdí Z. Štefanides.

Ako VÚB zvyšuje úroky pri hypotékach od 2. apríla

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
1 rok1,491,69
3 roky1,091,29
4 roky1,291,49
5 rokov1,391,59
10 rokov1,992,19
Zdroj: Finančný kompas

Napríklad pri 5-ročnej fixácii VÚB po novom ponúka minimálnu úrokovú sadzbu 1,59 percenta. Ak si niekto požičia 100-tisíc eur na 30 rokov s takýmto úrokom, bude platiť mesačnú splátku vo výške 349,46 eura. V porovnaní so situáciou zo začiatku roku bude splátka o 19,02 eura vyššia. Ak by sa výška úveru nezmenila počas celých 30 rokov, znamenalo by to, že klient, ktorý si zoberie hypotéku s vyššou sadzbou, zaplatí banke na úrokoch o 6 847,20 eura viac ako keby mal sadzbu zo začiatku roku.

Vypočítať si, ako sa výška úrokovej sadzby prejaví na splátke úveru, si môžete vypočítať pomocou hypotekárnej kalkulačky portálu Finsider.

Okrem VÚB banky zvyšovala dvakrát úrokové sadzby už aj Slovenská sporiteľňa. Tá si stále ponechala najkratšiu viazanosť s úrokom nižším ako jedno percento.

Priemerné úroky smerujú nad jedno percento

Sadzby pod jedným percentom naďalej drží Prima banka. Tá síce od 26. marca dvihla úrokové sadzby o 0,1 percentného bodu, no naďalej v prípade väčšiny fixácií je možné získať hypotéku s úrokom nižším ako jedno percento. Najdrahšie aktuálne ponúka úvery so sedemročnou viazanosťou sadzby, pri ktorých sľubuje každému klientovi, ktorí prejde úverovým sitom, úrok vo výške jedného percenta.

O tom, že rastú úrokové sadzby na hypotékach, svedčia aj údaje Národnej banky Slovenska. Priemerný úrok z novoposkytnutých hypoték vo februári vzrástol na 0,97 percenta. Hypotéky tak vo februári boli najdrahšie od novembra 2020. Keďže väčšina bánk ohlásila zvyšovanie úrokových sadzieb až v marci, priemerný úrok za tento mesiac už pravdepodobne prekročí jedno percento.

Odborníci očakávajú, že zvyšovanie úrokov zatiaľ nekončí a čoskoro sa dočkáme ďalšieho zvyšovania sadzieb. Už o rok by mohol byť priemerný úrok nad hranicou dvoch percent. Analytici preto odporúčajú vziať si v súčasnosti hypotéku s dlhšou viazanosťou sadzby napriek tomu, že si pri dlhších fixáciách si banky pýtajú vyššie úroky ako pri kratších viazanostiach. „Hypotekárny úver je produkt na niekoľko rokov, je teda dobré naplánovať si aj povinnosti spojené s ním na dlhšie obdobie a vyhnúť sa tak nepríjemnostiam spôsobeným nárastom splátky,“ vraví výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: