Priemerný úrok z novoposkytnutých úverov na bývanie vo februári na Slovensku dosiahol 4,12 percenta. Znamená to, že vo väčšine krajín eurozóny sú už hypotéky lacnejšie ako na Slovensku. Vyplýva to z údajov Európskej centrálnej banky (ECB).

Priemerný úrok v eurozóne je na úrovni 3,84 percenta. Najdrahšie sú hypotéky v Litve, Estónsku a Lotyšsku. Tamojšie banky poskytujú hypotéky s úrokom vyšším ako 5,7 percenta. V ostatných krajinách sú priemerné sadzby pod piatimi percentami.

Najlacnejšie hypotéky poskytujú už dlhší čas banky na Malte. Priemerná sadzba tu dosahuje 1,99 percenta. Ide o výnimku, keďže v žiadnej inej krajine priemerný úrok z hypoték nie je nižší ako 3,5 percenta.

Slovensko má v súčasnosti nadpriemerne vysoké sadzby na hypotékach napriek tomu, že ešte pred začiatkom zvyšovania sadzieb patrilo tunajšie úroky k najnižším v eurozóne. V druhej polovici roka 2021 tu banky poskytovali hypotéky s priemernou sadzbou pod jedným percentom. A od mája 2017 až do júna 2022 bola priemerná sadzba hypoték na Slovensku pod priemerom eurozóny.

Aj keď pre všetky krajiny eurozóny platí rovnaká základná úroková sadzby ECB, úroky na hypotékach sa odvíjajú od toho, za aký úrok si dokážu štáty požičať peniaze. Kým v minulosti Slovensko patrilo medzi najdôveryhodnejších dlžníkov v eurozóne, dnes to už neplatí.

Slovensko tento rok už viackrát vydalo dlhopisy a za každú novú emisiu musí investorom platiť čoraz väčší úrok. V čase, keď by Slovensko potrebovalo šetriť, totiž vláda rozdávala peniaze. O šetrení sa začalo viac hovoriť až po prezidentských voľbách. A od toho, za aký úrok si dokáže požičať štát, sa odvíja aj to, ako si dokážu požičať banky. Vláda sa totiž v každej krajine považuje za najdôveryhodnejšieho investora. Banky si tak vždy požičiavajú peniaze o niečo drahšie ako štát. A keď si banky požičiavajú drahšie, musia si aj od svojich klientov pýtať vyššie úroky z úverov.

Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka úrokové sadzby na hypotékach dvíhajú aj niektoré opatrenia vlády, ako je napríklad zavedenie bankovej dane. Zdroje sa vďaka tomu stávajú vzácnejšími a teda drahšími, čo pocítia aj dlžníci

Pre vyššie úroky zaplatíme bankám o tisíce eur navyše

Ak si niekto v súčasnosti zoberie hypotéku s úrokovou sadzbou 4,12 percenta, čo aktuálne predstavuje priemerný úrok z hypoték na Slovensku, bude pri 30-ročnej splatnosti platiť mesačnú splátku 484,36 eura.

V prípade, že by sme si požičali za priemerný úrok v eurozóne (3,84 %), mesačná splátka by dosiahla 468,24 eura. Splátka hypotéky by tak bola o vyše 16 eur nižšia. Ak by sa úroky nezmenili, za celú dobu splatnosti by sme na úrokoch v tomto prípade zaplatili banke o 5 803 eur menej, než koľko zaplatíme s priemernou slovenskou sadzbou.

Kto by si požičal za 3,51 percenta, čo je druhá najnižšia priemerná sadzba v eurozóne, platil by mesačnú splátku 449,60 eura. Mesačne by tak v porovnaní so súčasnou situáciou ušetril každý mesiac takmer 35 eur. A za celých 30 rokov by na úrokoch zaplatil o 12 514 eur menej, ako zaplatí v prípade slovenských úrokov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: