Slovenská komora daňových poradcov (SKDP) považuje novú legislatívu týkajúcu sa platenia sociálnych odvodov za diskriminačnú a žiada jej urýchlenú úpravu. Od 1. januára 2026 sa má totiž zásadne zmeniť definícia samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) pre účely platenia sociálneho poistenia. Kým doteraz bolo postavenie SZČO viazané na dosahovanie príjmov z podnikania, po novom bude viazané len na to, či má fyzická osoba aktívne oprávnenie na výkon zárobkovej činnosti. To podľa komory znamená, že veľkej skupine osôb s aktívnym oprávnením vznikne od 1. júla 2026 povinnosť platiť minimálny sociálny odvod vo výške 131,34 eura.
Zmena sa dotkne nielen daňových poradcov, ale aj mnohých ďalších licencovaných profesií, ako sú mediátori, veterinári, súdni exekútori, geodeti či architekti. SKDP upozorňuje, že nová povinnosť zasiahne okrem poistencov štátu (dôchodcovia, študenti, ženy na materskej), ktorí si doteraz len privyrábali, aj tie osoby, ktoré síce podnikajú na základe oprávnenia, no toto oprávnenie potrebujú pre výkon činnosti svojho zamestnávateľa alebo na výkon zodpovedného zástupcu právnickej osoby. Táto skupina, na rozdiel od živnostníkov, nemôže svoje oprávnenie pozastaviť.
„Daňový poradca, ktorý vykonáva činnosť daňového poradcu výlučne v závislej činnosti ako zamestnanec, alebo konateľ v daňovo poradenskej spoločnosti, nemôže pozastaviť svoje oprávnenie daňového poradcu, lebo by túto činnosť nemohol vykonávať ako zamestnanec, alebo konateľ. Napriek tomu bude musieť od 1.7.2026 platiť tzv. mikroodvod vo výške 131,34 eur mesačne (26 % z priemernej mzdy v hospodárstve z pred dvoch rokov),“ povedala daňová poradkyňa Mária Sameková, členka SKDP. Zároveň upozornila, že túto položku si nebudú môcť uplatniť v daňových výdavkoch, keďže odvod nesúvisí ani s príjmami z podnikania, ani s výkonom závislej činnosti.
SKDP preto považuje tento stav za diskriminačný a už vyzvala listom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR na zmenu. Komora žiada buď zachovanie doterajšieho spôsobu posudzovania príjmov, ktorý sa osvedčil, alebo zavedenie alternatívneho riešenia. „Alternatívne žiadame o zrovnoprávnenie postavenia SZČO oprávnenej na výkon alebo na prevádzkovanie podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorá toto oprávnenie nevyužíva na vykonávanie podnikateľskej činnosti vo vlastnom mene s postavením SZČO, na ktorej výkon sa nevyžaduje oprávnenie, t. j. umožniť, aby osoby, ktoré majú aktívne oprávnenie podľa osobitných predpisov neboli považované za SZČO pre účely sociálneho poistenia na základe čestného vyhlásenia, že nevykonávajú samostatnú zárobkovú činnosť zakladajúcu dosahovanie príjmov z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti,“ uviedla SKDP v liste.
Komora tiež považuje za vhodné zbaviť povinnosti platiť mikroodvod tie subjekty, ktoré už platia odvody z iného titulu, napríklad zo zamestnania.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému:



