OPEC+ urobil pokus vyhlásením o poklese ťažby dostať ceny ropy natrvalo nad 80 dolárov. To sa nepodarilo, naopak, ceny jasne klesli.

Keď OPEC+ úvodom apríla prekvapujúco oznámil zníženie ťažby do konca tohto roka o 1,16 milióna barelov denne, očakával sa cenový skok. Ten jednodňový aj skutočne prišiel (ropa Brent cenovo „poskočila“ o 7 % na 85 dolárov), avšak v ďalších týždňoch prišla korekcia. Nesmelý rast v závere mesiaca bol spôsobený slabým dolárom a optimizmom, že čínska spotreba podporí oživenie dopytu. Tento predpoklad sa však naplnil len čiastočne.

Ceny ropy išli nadol

Pre pochopenie cien ropy je dôležité vedieť základné informácie o rozdieloch medzi dvoma hlavnými druhmi ropy: WTI a Brent. Ropa WTI (West Texas Intermediate) sa ťaží najmä v Texase v Spojených štátoch, zatiaľ čo ropa Brent pochádza z ropných polí v Severnom mori. Napriek tomu, že WTI má nižší obsah síry ako Brent, jej cena je vo všeobecnosti nižšia ako severomorská ropa. Dôvodom je skutočnosť, že sa očakáva, že hlavný zdroj dodávok ropy Brent – ropné polia v Severnom mori – sa v dlhodobom horizonte vyčerpajú, zatiaľ čo v Severnej Amerike rast produkcie ropy WTI bude pokračovať vďaka frakovaniu bridlíc a ropných pieskov. S futures kontraktmi na ropu sa obchoduje na komoditných burzách: s ropou Brent na Intercontinental Exchange (ICE) a s WTI na New York Mercantile Exchange (NYMEX).

Ako sa vyvíjala cena ropy od oznámenia poklesu dennej ťažby? V polovici apríla síce cena ropy v rámci ázijského obchodovania išla o niečo nahor, ale len preto, lebo sa očakávalo, že čínska spotreba pôjde nahor. Plus prišlo aj oslabenie dolára, ktoré cenu ropy o niečo zdvihlo.

Obchodníci však čakali na rozhodnutia americkej a európskej centrálnej banky o zvýšení úrokových sadzieb. A tie prišli a trhy nepotešili: americký FED ďalej zdvihol sadzby (aj keď časť trhov dúfala, že odštartuje pokles) a ECB sadzby zvýšila. Predpovede globálneho rastu HDP sú stále slabé. Vyšší dopyt po rope v súvislosti so sviatkami v Číne sa nepotvrdil a cestovný ruch v Číne a Ázii zostáva jasne pod úrovňou spred krízy, aj keď postupne ožíva.

Ozios-Austera-Staty OPEC chceli zvysit cenu ropy-dosiahli len pokles

Výkonnosť Crude Oil WTI Futures za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Okrem toho údaje o americkom HDP za 1. štvrťrok 2023 hovoria, že americká ekonomika výrazne spomalila v porovnaní s 4. kvartálom 2022. A tým pádom vyhliadky na ďalší vývoj globálnej ekonomiky sú opatrné. Toto všetko poslalo ceny ropy nadol. Futures na ropu Brent klesli za posledný týždeň výrazne o 6,9 % a futures na ropu WTI klesli až o 8 %.

Ozios-Austera-Cena ropy Brent klesa-Tankovanie bude lacnejsie

Výkonnosť Brent Oil Futures za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

USA stláčajú cenu aj uvoľňovaním časti rezerv

Investori stále nevylučujú potenciálny nárast dopytu po pohonných hmotách v dôsledku dovolenkového cestovania v Číne. Ale nádej je pomerne malá, keďže aj napriek istému oživeniu cestovania do ázijských krajín zostáva počet letov nízky. Tento faktor je ale slabý v porovnaní s tým, či vidíme v USA.

Prečo práve USA? Okrem toho, že ide o najväčšiu ekonomiku sveta, ktorá ovplyvňuje vývoj globálnej ekonomiky, sú Spojené štáty v špecifickej pozícii práve vďaka rastúcim kapacitám ťažby ropy WTI z bridlíc a ropných pieskov. Navyše majú v zálohe ešte jeden tromf: strategické rezervy. A ten aktuálna administratíva aj využíva. Koncom marca prezident Biden vyhlásil, že denne počas 180 dní uvoľní zo strategických ropných rezerv 1 milión barelov ropy. Navyše sa legislatívne znížil minimálny objem SPR (Strategic Petroleum Reserve) z 300 miliónov barelov na 254,2 milióna barelov.

Obdobie rozpúšťania ropných rezerv na americký trh sa pomaly blíži ku koncu. Priemerné denné uvoľňovanie sa od 1. mája upravilo na 873 000 barelov. Bude zaujímavé sledovať, ako sa trh s ukončením uvoľňovania rezerv vyrovná. Je však predpoklad, že bez silného prorastového ekonomického signálu sa na klesajúcom trende cien ropy zatiaľ nič nezmení.

Komentár hlavného analytika Ozios Adama Austeru