Každý výrobca áut v Európe musí inovovať výrobu, podporovať elektro a ešte aj riešiť drahé úvery a klesajúci dopyt. Tí najlepší zatiaľ situáciu zvládajú dobre.

Spoločnosti z automobilového priemyslu môžu dnes zaujať spotrebiteľov napríklad novými alebo modernizovanými modelmi, ponúkať koncoročné zľavy. Na druhej strane je pre nich dôležité, aby výrobcovia originálneho vybavenia urýchlili výrobu, dovoz a dodávky, tak aby bol dodržaný vysoký počet nevybavených objednávok. Aké novinky prinášajú výrobcovia automobilov momentálne a čo na to hovorí trh?

Mercedes-Benz

Spoločnosť sa najnovšie pustila do zdvojnásobenia výrobnej kapacity elektromotorov na 1 milión kusov vo svojom závode v Untertuerkheime. Ďalšou významnou a zároveň nevyhnutnou zmenou v dnešnom svete, ktorý sa musí vyrovnať s vysokou infláciou a prichádzajúcou recesiou, je optimalizácia nákladov.

Vedenie nemeckej automobilky sa preto rozhodlo a spravilo razantný krok. Ide o reštrukturalizáciu závodu v juhozápadnom Nemecku, ktorej základom bude aj zníženie fixných nákladov o 20 % do roku 2025 v porovnaní s rokom 2019 a zníženie počtu zamestnancov. Akcie z pohľadu zavádzania zmien môžu byť zaujímavou voľbou pre mnohých investorov.

ProfitLevel-Zarska-Mercedes optimalizuje vyrobu a jeho akcie rastu
Výkonnosť spoločnosti Mercedes Benz Group AG za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Porsche

Spoločnosť, ktorá sa zameriava na výrobu športových automobilov zažila silný štart ako samostatne kótovaná spoločnosť. Jej nárast nezastavili ani výkyvy dodávateľského reťazca a vysoké ceny za energie. Od oddelenia z materskej spoločnosti Volkswagen stúpla jej hodnota o takmer 30 % a aktuálne sa môže pochváliť vysokými ziskovými maržami.* Spoločnosť tiež oznámila, že sa pripojí k referenčnému indexu DAX, na čo jej akcie reagovali opätovným rastom. S trhovou hodnotou viac ako 88 miliárd eur má výrobca obľúbených športových vozidiel v súčasnosti vyššiu hodnotu ako Mercedes Benz.

Automobilky to nemajú ľahké, avšak tým najlepším sa celkom darí
Výkonnosť spoločnosti Porsche Automobil Holding SE za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Budúcnosť odvetvia

Počas ďalších rokoch očakávame, že najvýznamnejšou témou bude segment elektrických vozidiel a tiež nástup ekologických technológií. Makroekonomické faktory budú však silne pôsobiť na výrobcov aj naďalej. Spoločnosti trápi prevažne nedostatok čipov, rast úrokových sadzieb a vysoká inflácia.