Ceny pohonných hmôt pokračovali v poklese aj v 12-tom kalendárnom týždni. Pokles sa však spomaľuje. Ceny najpoužívanejšieho 95-oktánového benzínu poklesli tretí týždeň za sebou. Tento raz to bolo o -0,3 centa za liter, respektíve v porovnaní so situáciou pred týždňom o -0,2%. V rovnakom rozsahu a to v absolútnom aj percentuálnom vyjadrení klesla aj cena nafty. Týždeň predtým spadli ceny o -3,3% v prípade deväťdesiatpäťky a -2% v prípade nafty. Nafta bola na našich čerpačkách naposledy na podobnej úrovni niekoľko dní po začiatku ruskej invázie.

Ďalší vývoj cien je otázny. Na jednej strane: Pokles na maloobchodnom trhu sa evidentne spomaľuje. Okrem toho ceny na medzinárodných komoditných trhoch už hľadajú lokálne dno. Cena severomorskej ropy Brent za uplynulý týždeň zdražela o takmer 5%. Po upravení o posilnenie eura je to o niečo menej, asi 3,7%. To je ale stále dosť.

Na druhej strane: Cena Brentu v eurovom vyjadrení je najnižšia od prvej polovice januára 2022. Rozdiel v cenách ropy medzi polovicou januára a druhou polovicou februára 2022 je však značný. Taktiež stojí za zmienku, že cena nafty na medzinárodnom komoditnom trhu produktov za uplynulý týždeň klesla.

Maloobchodné ceny teda môžu mať nejaký priestor na pokles. Či a v akom rozsahu ho využijú je však otázne.

Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB