Akcie poľnohospodárskych firiem dosiahli v júni najlepšie výsledky, kedy vzrástli o 8,1 % (iShares Agribusiness UCITS ETF) v porovnaní s 5,1% nárastom globálnych akcií zo všetkých sektorov. Výsledky poháňajú najmä pšenica a sója, keďže suchá na severnej pologuli znižujú očakávania na úroveň úrody týchto plodín. Aby toho nebolo málo, pestovatelia sú stále v strehu kvôli El Niño, ktorý môže situáciu s úrodou ešte zhoršiť. Veľmi dobre sa darí aj firmám  ktoré sa v rámci agropodnikania venujú skladovaniu, doprave, strojom, osivám a hnojivám.

Ceny potravín môžu v dôsledku klimatických zmien rásť rýchlejšie ako sme boli na to doteraz zvyknutí
iShares Agribusiness UCITS ETF vs svetový index MSCI, jún 2023 | Source: Bloomberg

Saxo Bank už počas pandémie upozorňovala na to, že ceny potravín prispievajú k inflácii už desaťročia takmer nulovo. „Klimatické zmeny a nevyspytateľnejšie poveternostné podmienky však vyvíjajú na rast cien veľký tlak. Anualizovaný svetový index cien potravín OSN sa od roku 1990 zvýšil len o 2 %, čo hovorí, že ceny potravín stúpli menej ako celková cenová hladina. Ak to počítame od roku 2003, tak sú to 4 % ročne. Takéto alebo ešte vyššie číslo nie je neprimeraným dlhodobým očakávaním, a preto sa na sektor poľnohospodárstva pozeráme s pozitívnym výhľadom,“ vysvetľuje Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Poľnohospodárskym firmám pomáhajú aj technológie. Dobrým príkladom je spoločnosť Deere, popredný svetový výrobca poľnohospodárskych strojov. „Senzory a pokročilá analýza dát sa integrujú priamo do riešení pre poľnohospodárov, čo z neho robí čoraz zaujímavejší sektor,“ hovorí odborník Saxo Bank. Vďaka tomu se Deere nachádza medzi 10 najväčšími holdigami v iShares Agribusiness UCITS ETF.

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank