Júl pre mnohých predstavuje oddych, ľahkosť života, čas strávený s priateľmi a rodinou a najmä odsun starostí nabok. Ukazuje sa, že finančné trhy to vidia podobne. Výkonnosť akcií bola za celý mesiac pozitívna a zdanlivo zaujala pozitívny postoj aj k potenciálnemu pokračovaniu zvyšovania úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk.

Globálne akcie vzrástli v júli o 3,3 % a zaznamenali tak kladné výnosy už druhý mesiac po sebe. Pozitívna výkonnosť má široký základ, keďže všetky regióny ukončili letný mesiac v zelených číslach.

USA 3,1 %

Americký akciový index S&P 500 vzrástol o viac ako 3 %. Nižšia inflácia a silný ekonomický rast vytvárajú dobré prostredie pre akcie, aj keď sa investori stále veľa zameriavajú na to, aký bude prístup Fedu k úrokovým sadzbám. Najmä po nečakane dobrých číslach amerického HDP.

Európa 1,9 %

Európa má najnižšiu výkonnosť, aj keď stále na úrovni 1,9 %. To naznačuje, že si drží pozíciu v regióne v dôsledku nižšej inflácie a pomalšej obchodnej aktivity a Európskej centrálnej banky, ktorá pri rozhodovaní o ďalšom zvýšení úrokových sadzieb obracia pohľad na údaje.

Ázia 4,6 %, rozvíjajúce sa trhy 5,8 %

Ázia a rozvíjajúce sa trhy zabezpečili v júli investorom viac ako štyri, respektíve päť percent. Aj keď existuje množstvo dôvodov pre takýto vývoj, tými hlavnými sú nižší dolár a kombinácia silných príjmov a nádeje na stimuly v Číne a Hongkongu.

Dovolenková nálada vládne aj na akciových trhoch

Čo sa týka sektorov, energetika vedie v júlovej výkonnosti, pričom vzrástla o 6,4 %. Jedným z faktorov je oživenie cien ropy kvôli obmedzeniam ponuky, ako aj zlepšujúce sa hospodárske vyhliadky. Komunikačné služby stúpli o niečo viac ako 6 % ako druhý najvýkonnejší sektor. Meta a jej konkurenti vykázali silné zisky. Za nimi nasledovali finančné služby s rastom 5,2%.

Globálna výkonnosť dlhopisov skončila tesne okolo nuly, keď štátne dlhopisy mierne klesli a podnikové dlhopisy vzrástli o 0,64 %.

Søren Otto Simonsen, investičný editor Saxo Bank