Inflácia v apríli spadla o jeden percentuálny bod zo 14,8% na 13,8%. Je to najnižšia inflácia od júla 2022. Celková inflácia dosiahla vrchol na prelome rokov a otvorila si priestor na ďalší pokles v nasledujúcich mesiacoch. Dobrou správou je, že klesá aj potravinová inflácia. Potraviny boli v apríli v porovnaní s marcom drahšie iba o 0,3%. To je najpomalší medzimesačný rast cien potravín od októbra 2021. Vzhľadom na vývoj v okolitých krajinách sa dá v ďalších mesiacoch predpokladať ich pokles. I keď možno s výkyvmi. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka boli ceny vyššie o 26,1%, čo je najpomalšie medziročné tempo za posledných sedem mesiacov (od septembra 2022). Vzhľadom na vývoj v regióne ale najmä svetových cien potravín, by mala potravinová inflácia zrejme pokračovať v poklese.


Medzimesačný vývoj cien bol ovplyvnený rastom cien pohonných hmôt o 1,4%, čo ovplyvnilo aj rast cien dopravných služieb. Pozitívnou správou bolo už spomínané pribrzdenie rastu cien potravín, ktoré v apríli medzimesačne narástli iba o 0,3%. V porovnaní s marcom zdražel chlieb a obilniny (+1,2%), mäso (+1,0%), cukor a cukrovinky (+1,3%). Medzimesačný pokles zaznamenali oleje a tuky (-2,4%), zelenina (-3,3%) a po dlhšom období aj mlieko, syry, vajcia. Zaujímavosťou je, že vajíčka ako symbol tohtoročného veľkonočného zdražovania už v apríli začali klesať. Medzimesačne boli napokon lacnejšie o -1,1%.

V medziročnom porovnaní vidíme ešte takmer vo všetkých odboroch spotrebného koša pomerne silný rast. V apríli bola výnimkou iba doprava, ktorá medziročne klesla kvôli vysokému medziročnému porovnávaciemu základu o -0,2%. Avšak trendy sa už lámu a medziročné indexy v ďalšom období zamieria na juh.

V regionálnom porovnaní V4 je stále najvyššia inflácia v Maďarsku (24%), čo znamená že je o viac ako desať percentuálnych bodov vyššia ako na Slovensku (13,8%). Druhá najvyššia je v Poľsku (14,7%). V apríli klesla medziročná inflácia najviac v Česku (na 12,7%) a v inflačnom rebríčku je na tom momentálne najlepšie.

Celková aj potravinová inflácia definitívne zamierili nadol

Inflácia padá a otvára si priestor na ďalší pokles
Zdroj: ŠÚ SR, ČSOB

Výrazné medzimesačné spomalenie rastu cien potravín

Inflácia padá a otvára si priestor na ďalší pokles
Zdroj: ŠÚ SR, ČSOB

Pohonné látky krátkodobo s medzimesačnými výkyvmi, ale zmena trendu v medziročnom porovnaní je zjavná

Inflácia padá a otvára si priestor na ďalší pokles
Zdroj: ŠÚ SR, ČSOB

Najvyššia inflácia vo V4 je stále v Maďarsku

Inflácia padá a otvára si priestor na ďalší pokles
Zdroj: Bloomberg, ČSOB

Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB