Dnes ráno okolo 06:44 UTC druhá najväčšia kryptomena Ethereum úspešne prešla zlúčením. Prechod od proof-of-work k proof-of-stake zásadne zmenil spôsob, akým Ethereum overuje transakcie na svojom blockchaine. Namiesto masívnej výpočtovej sily známej ako ťažba budú transakcie overovať držitelia Etherea. Proof-of-stake tak spotrebuje približne o 99,95 % menej energie v porovnaní s proof-of-work. Ten predtým potreboval rovnaké množstvo elektriny ako Čile, čiže 0,2 % z celkovej globálnej spotreby elektriny. „Po novom držitelia Etherea, ktorí transakcie overia, budú odmeňovaní v novovydaných kryptomenách. Nižšie množstvo potrebnej energie umožní nižšiu emisiu nového éteru, čím sa minimalizuje riedenie existujúcich držiteľov,“ vysvetľuje Mads Eberhardt, odborník Saxo Bank na kryptomeny.


Nová kapitola nielen pre Ethereum, ale aj pre kryptomeny ako také

Podľa analytika Saxo Bank je zlúčenie Etherea jednou z najvplyvnejších udalostí na kryptotrhu od roku 2009. Je to totiž prvá kryptomena takejto veľkosti, ktorá zmenila konsenzus. „Urobila to zatiaľ bez narušenia siete, ktorá zabezpečuje hodnotu viac ako 410 miliárd dolárov v rámci vlastných natívnych krypto, stablecoinov, tokenov a nezastupiteľných tokenov (NFT),“ hodnotí Eberhardt.

Aj keď vývojári Etherea roky pracovali na príprave prechodu, ten zatiaľ nepreukázal dlhodobú konzistentnosť, pokiaľ ide o decentralizáciu a odolnosť za reálnych podmienok.  „Dokázať sa to dá jedine fungovaním bez vážnych problémov na skutočných trhoch. Realitu ukáže až čas a hodiny začali tikať práve dnes. Nie je to šprint, ale maratón, na konci ktorého uvidíme, či proof-of-stake od Etherea dokáže preukázať rovnakú stabilitu ako vyspelý rámec proof-of-work,“ dodáva odborník.

V posledných rokoch sa stupňuje diskusia o tom, či je vhodné, aby sa na overovanie spotrebovalo toľko elektriny. Dnes Ethereum z tejto diskusie raz a navždy odišlo, a nechalo Bitcoin v štichu. Ten spotrebuje približne 0,42 % z celkovej spotreby elektriny v celosvetovom meradle, čo je porovnateľné so spotrebou Kazachstanu. Kým táto diskusia sa už Etherea netýka, pre Bitcoin platí viac, ako kedykoľvek predtým. Napriek tomu, že úspešné zlúčenie Etherea zdôrazňuje, že je možné definitívne sa vzdať proof-of-work konceptu, zatiaľ neexistuje žiadny plán prechodu Bitcoinu na proof-of-stake.

Mads Eberhardt, hlavný kryptoanalytik Saxo Bank