Výmenný kurz EUR/USD opäť testoval paritu. „Je to symbolická úroveň, ktorú môže mať euro ale tentokrát problém udržať. Obzvlášť, ak sa EÚ bude rútiť do recesie bez akejkoľvek vyhliadky na záchranu v prípade núdzovej energetickej situácie,“ hovorí John Hardy zo Saxo Bank.

Podľa neho ani rastúce výnosy v EÚ, ani očakávané zvýšenie úrokových sadzieb zo strany ECB nemajú veľký prínos, kým sa ceny plynu a elektriny v Európe naďalej vymykajú spod kontroly. „Predstavujú násobky toho, čo za dodávky plynu a elektriny platí americký priemysel, a zhoršujú tak nerovnováhu platobnej bilancie. Tej ešte priťažujú extrémne záporné reálne úrokové sadzby,“ vysvetľuje Hardy.

Ďalšia odstávka plynovodu Nord Stream 1, údajne kvôli niekoľkodňovej údržbe, vystrelila ceny zemného plynu a elektriny na ešte absurdnejšie úrovne. Ekonomický pozorovateľ Lion Hirth sa na Twitteri vyjadril, že „nemecký priemysel prestal nakupovať elektrinu a plyn na ďalšie obdobie… firmy tvrdia, že ceny buď klesnú, alebo oni prestanú vyrábať.“ Situácii aspoň sčasti pomohol dážď na Rýne, čo umožní dodávky uhlia a nafty do elektrární, no Európa zostáva pod extrémnym tlakom, čo sa prejavuje na kurze EUR/USD.

Kurzu eura škodí energetická kríza
Zdroj: Saxo Bank