Po tlačovej správe spoločnosti United States Steel s ohlásením o prijímaní nezáväzných ponúk na odkup spoločnosti, prípadne jej časti, akcie spoločnosti U. S. Steel rastú o vyše 36 %.


V pondelok (14.08.2023), deň po oznámení, oceliarsky gigant už oznámil zamietnutie jednej ponuky na odkup celej spoločnosti od Cleveland-Cliffs. Táto ponuka bola vo výške 7,3 mld. amerických dolárov a malo sa jednať o akvizíciu spoločnosti z časti prostredníctvom hotovosti a z časti prostredníctvom výplaty v akciách.

Akcionár spoločnosti U. S. Steelu by tak dostal jednu akciu Cleveland-Cliffs, ale taktiež aj 17,5 amerických dolárov. Táto akvizícia by vytvorila najväčšieho výrobcu ocele v USA a pomohla by spoločnosti konkurovať na medzinárodných trhoch. U. S. Steel Corp. však túto ponuku odmietol a očakáva teda ďalšie strategické ponuky, ktoré postupne prichádzajú.

Dnes (15.08.2023), o deň neskôr, prichádza ďalšia ponuka na kúpu spoločnosti. Tentokrát sa jedná o akvizíciu celej spoločnosti za hotovosť. Ponuka prichádza od spoločnosti Esmark, súkromnej priemyselnej skupiny, ktorá ponúka 10 mld. USD aj s dlhom. Hodnota pre akcionárov však ostáva stále rovnaká, a to 35 dolárov za akciu. U. S. Steel sa zatiaľ nevyjadril či takúto ponuku príjme a nie je tiež jasné, ako bude spoločnosť Esmark takúto obrovskú transakciu financovať. Vyzerá to však, že o spoločnosť je obrovský záujem.

Objavujú sa už aj špekulácie, že U. S. Steel vlastne vôbec nechce spoločnosť predať a plánuje nechať si ju vo vlastných rukách. To by znamenalo, že tieto ponuky, ktoré prijíma, sú naozaj len nezáväzné a skôr odomknú hodnotu pre akcionárov, ktorí môžu odpozorovať, akú hodnotu má firma na trhu. Tento krok už tak bol úspešným, keďže po prvej prijatej ponuke ceny akcií rástli o približne 36 %.

Košický závod sa zatiaľ nenachádza v ohrození aj keď v minulosti už bolo zaznamenaných množstvo špekulácií o odkúpení konkrétne tejto fabriky. Zatiaľ to vyzerá tak, že záujemcovia o kúpu sú ďalší giganti v sektore a plánujú v podnikaní nielenže pokračovať, ale dokonca konkurovať tiež čínskym výrobcom na globálnom trhu.

Marek Nemky, analytik XTB