Ceny pohonných hmôt na Slovensku v 47. týždni (20.11. – 27.11.) opäť mierne poklesli. V minulom týždni viedli pokles ceny benzínu, ktoré korigovali o 0,016 €/l, teda o približne 1 % na cenu 1,568 €/l.

O čosi menej poklesli ceny nafty, a to iba o 0,004 €/l, teda o 0,25 % na priemernú cenu 1,593 €/l. Benzín tak už vidíme najlacnejší od júla 2023, zatiaľ čo ceny nafty sú na augustových úrovniach.

Pravdepodobne na trhu uvidíme skôr stabilizáciu cien PHM

Ceny ropy sa postupne odrazili od lokálneho minima a v súčasnosti sa nachádzajú na úrovni 84 dolárov za barel v prípade ropy Brent. V minulom týždni sme nezaznamenali výrazný medzi týždenný pohyb na rope, avšak od minulého týždňa už ropa vzrástla o 4,26 %. Dôvodom takéhoto rastu je stupňujúce sa napätie v súvislosti so zasadnutím kartelu OPEC, ktorý sa konal včera (štvrtok 30. 11.). OPEC+ sa rozhodol znížiť svoju produkciu o ďalší milión barelov ropy denne, reportoval Wall Street Journal. Trhy sa však už na toto rozhodnutie pripravovali celý týždeň a tak po tejto správe významný ceny rastú iba minimálne. Navyše sa Saudská Arábia rozhodla predĺžiť svoju reštrikciu produkcie, avšak v súčasnosti nie je jasné dokedy.

Veľkoobchodné ceny aktuálne výrazne nereagujú na rozhodnutia OPEC+, ale mierny nárast oproti predošlému týždňu tam môžeme vidieť. Práve z tohoto dôvodu si myslím, že ďalší pokles cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach je limitovaný a pravdepodobne na trhu uvidíme skôr stabilizáciu.

Pravdepodobne na trhu uvidíme skôr stabilizáciu cien PHM

Keď sa pozrieme na cenové porovnanie benzínu s ostatnými krajinami EÚ, Slovenská republika ostala na nezmenenom 13. mieste, Česká republika sa posunula o jedno miesto vyššie na 11. pozíciu.

Pravdepodobne na trhu uvidíme skôr stabilizáciu cien PHM

Ceny nafty oproti EÚ mierne na Slovensku zlacneli o čosi menej ako v ostatných krajinách a tak sa Slovensko posunulo na 12. miesto, zatiaľ čo ceny v Českej republike poklesli o čosi viac a posunuli sa o jedno miesto nadol na 7. miesto.

Pravdepodobne na trhu uvidíme skôr stabilizáciu cien PHM

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB