Firma s logom s nahryznutým jablkom dokáže stabilne rásť, čo investori dlhodobo oceňujú najvyššou valuáciou na trhu.

Už niekoľko rokov sa v prvenstve, čo sa týka hodnoty trhovej kapitalizácie firmy na burze predháňali Amazon, Microsoft a Apple, ktorý si drží prvenstvo už od 2. kvartálu 2020. Len na chvíľu rýchly rast cien ropy po invázii ruských vojsk na Ukrajinu spôsobil, že sa v apríli  2022 na prvú pozíciu dostalo Saudi Aramco, no neskôr o ňu prišlo. Apple sa dostal opäť na čelo rebríčka úspešne si pozíciu lídra udržiava. Čo mu k tomu pomohlo?

Vo všeobecnosti rok 2022, ktorý sa nesie v znamení vojny na Ukrajine, rastu inflácie a spomaľovania rastu globálnej ekonomiky nebol pre akcie technologických spoločností veľmi vľúdny. Akcie Apple, Amazon a Microsoft sa prepadli od svojich vrcholov o 20 percent, zatiaľ čo index S&P500, ktorého sú súčasťou, si od svojho „high“ odpísal „len“ 17 percent.  Ukazuje sa, že tento pokles prospel najmä spoločnosti Apple, ktorej sa darí udržať náskok pred konkurenciou. Začiatkom marca 2022 dokonca prekročila ocenenie na úrovni 3 bilióny USD.

Najvyššie ocenenie

Apple dosahoval v čase písania tejto analýzy trhovú kapitalizáciu vyššiu ako 2,35 bilióna USD, čo znamená, že sa drží na čele rebríčka najhodnotnejších spoločností na burze. Pre porovnanie, druhé miesto obsadil ropný gigant Saudi Aramco s ocenením 1,89 bilióna USD, tretie miesto Microsoft s 1,90 bilióna USD a štvrtú pozíciu  má Amazon s ocenením  960 miliárd USD.

Wonderinterest Trading_Lacenova_Najhodnotnejsou firmou sveta zostava Apple
Zoznam najhodnotnejších spoločností podľa trhovej kapitalizácie z apríla 2022 v miliardách USD. (Statista.com)

Prečo je najhodnotnejší?

Apple udržiava svoje prvenstvo najmä vďaka rýchlemu rastu. V štvrtom kvartáli 2022 dosiahli tržby spoločnosti 90,1 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 8 percent. Čistý príjem sa vyšplhal na 20,721 miliárd USD, pričom je len o niečo vyšší než v rovnakom období spred roka. S ohľadom na blížiace sa vianočné obdobie, ktoré býva pre firmy najlepším v roku, to predstavuje dobrý vyhliadky aj na najbližšie obdobie.

Historický prvá spoločnosť, ktorá prekonala biliónovú hranicu

Zaujímavosťou je, že to bol práve Apple, ktorý sa stal prvou verejne obchodovanou spoločnosťou v USA. Tento míľnik prekročil 2. augusta 2018, keď dosiahol trhovú kapitalizáciu 1 bilión USD. Neskôr o prvé miesto prišiel, no tento rok si nad konkurenciou udržiava solídny náskok.