Investori sú nadšení zo zverejnených výsledkov spoločnosti Meta za 4. štvrťrok.  Čísla ukázali výrazný pokles prevádzkových nákladov a tiež nižšie kapitálové výdavky v porovnaní s očakávaniami, čo otvára cestu k lepšej ziskovosti počas tohto roka. Výsledky zároveň naznačujú, že platformy sociálnych médií spoločnosti Meta si v súčasnom poklese online reklamy vedú lepšie ako jej menší konkurent Snap.

Mark Zuckerberg počúval akcionárov

Po zverejnení výsledkov za 3. štvrťrok investori zúrili na  Marka Zuckerberga a jeho tím, ktorý nebral do úvahy obavy akcionárov z vysokých nákladov. Výsledkom bol šokujúci pokles ceny akcií Meta pod 100 dolárov. Podarilo sa im vyvolať tak potrebný budíček pre spoločnosť Meta, ktorá v danom momente čelila aj enormným vnútorným tlakom zamestnancov, ktorí sledovali, ako sa hodnota ich opcií vytráca, čím firma riskovala aj únik mozgov.

Investorov teraz pri zverejnení čísiel zaujímali najmä náklady. Tie za 4. kvartál, ako aj očakávaný vývoj za tento rok. Čísla naznačujú pokles očakávaných prevádzkových nákladov v  roku 2023 z pôvodných 95-100 miliárd USD na 89 – 95 miliárd USD. Výhľad kapitálových výdavkov na tento fiškálny rok klesol na 30-33 miliárd USD z predchádzajúcich 34-37 miliárd USD. „Tento krok otvára brány k návratu k ziskovosti, a tiež k rastu tržieb v prípade, že sa trh s online reklamou tiež odrazí od súčasných úrovní. Ak sa spoločnosti Meta podarí „rok efektivity“, jej príbeh to dramaticky zmení,“ hovorí Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

V Meta začali počúvať akcionárov a firme to prospieva
Vývoj cien akcií Meta, Zdroj: Saxo Bank

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank