Ohavné víkendové udalosti v Izraeli sa môžu stať rozhodujúcim momentom nielen pre Izrael, ale aj pre celý Blízky východ. Trhy reagovali tak, že posunuli vyššie americký dolár, zlato a ropu Brent. Poklesli naopak výnosy z amerických dlhopisov a akcie, s výnimkou štyroch defenzívnych sektorov, kde patria energetika, verejné služby, základný spotrebný tovar a zdravotná starostlivosť. Ďalšie sektory, vrátane ostatného spotrebného tovaru, financií a informačných technológií si naopak vedú najhoršie.

Z konfliktu na Blízkom východe budú ťažiť akcie obranných a logistických firiem a kybernetická bezpečnosť
Stoxx 600 podľa sektorov, Zdroj: Bloomberg

Udalosti na Blízkom východe by mohli podľa Petra Garnryho, akciového stratéga Saxo Bank posilniť dynamiku fragmentácie svetových trhov. „To znamená viac uzavreté dodávateľské reťazce a zníženie rizika medzi krajinami. Fragmentácia je základným zdrojom štrukturálne vyššej inflácie v porovnaní s minulosťou, keďže fragmentované dodávateľské reťazce a výroba bližšie k USA a Európe znamenajú vyššie výrobné náklady,“ pripomína Garnry.

„Pokiaľ ide o tematické koše, témy, u ktorých očakávame nárast ceny akcií sú obrana, kybernetická bezpečnosť a logistika,“ hovorí odborník Saxo Bank. Priaznivý vietor pre obranný sektor je zrejmý, keďže situácia podporí potrebu väčších vojenských výdavkov v Európe a USA. Kybernetická bezpečnosť je prirodzeným rozšírením vojen pre vlády aj firmy. „Logistické akcie by mohli posilniť, pretože konflikt zvyšuje riziko spojené s využívaním Suezského prieplavu ako dopravnej cesty a niektoré lodné spoločnosti by mohli presmerovať dopravu na juh Afriky, čím by sa predražila,“ dodáva.

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank