Pribúdajú odborné dôkazy o tom, že rodová rozmanitosť vo výkonných orgánoch firiem z dlhodobého hľadiska zlepšuje ich výkonnosť. V transformácii vedú severské krajiny a vypláca sa im to.
Aj keď majú vedecké metódy problém izolovať účinok prehnaného sebavedomia mužov v rozhodovaní, existujú dostatočne presvedčivé dôkazy o tom, že muži sú v práci aj v investovaní výrazne sebavedomejší než ženy. “Ak túto vlastnosť prenesieme do rozhodovania ako takého, môžeme vidieť prečo firmy, ktorým dominujú muži, môžu viesť k suboptimálnemu rozhodovaniu, a teda k slabšiemu dlhodobému výkonu,” hovorí Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.
Aj keď uvedené platí, minulý rok sa to v investičnom koši Saxo Bank Women in Leadership neprejavilo. Tento tematický kôš mal od minuloročného Medzinárodného dňa žien rovnakú výkonnosť ako MSCI World Index. “Ak sa pozrieme na 5-ročný horizont, tak firmy s vyšším zastúpením žien sú na tom lepšie,” hovorí Garnry.
Aktualizovaný investičný kôš Women in Leadership predstavuje kombinovaný trhovú kapitalizáciu 860 miliárd dolárov a percentuálny medián žien vo vedení dosahuje 55%. Tieto firmy zvýšili svoje tržby medziročne v priemere o 17% a dosahujú vo všeobecnosti vysokú prevádzkovú maržu s mediánom takmer 22%.
“Zaujímavosťou je, že Nóri majú v tomto investičnom koši výraznú prevahu – figurujú tam so štyrmi spoločnosťami z 20. Spolu so švédskymi a dánskymi investormi majú škandinávske krajiny až 30% podiel na koši. To potvrdzuje, že severské regióny vedú v transformácii smerom k vyššiemu podielu žien v manažmente firiem a že sa im to vypláca,” dodáva odborník Saxo Bank.