Medziročná miera inflácie spomaľuje a bude spomaľovať aj naďalej. Augustová inflácia na úrovni 8,9% r/r tak znamená jej vyklesanie z vrcholu vo februári tohto roka (15,4%) o 6,5 percentuálneho bodu v priebehu pol roka. Už tradične k medziročnému rastu najvýraznejšie prispievajú ceny potravín, ktoré stoja za tretinou celkového rastu cien. Okrem toho je tu aj kategória Bývanie a energie s príspevkom vo výške 2 percentuálnych bodov.
Medziročné spomaľovanie inflácie je do veľkej miery výsledkom rastúcej bázy minulého roka, čo nám naznačuje aj medzimesačná miera rastu cien. Táto síce výrazne spomalila oproti úrovniam zo začiatku tohto roka, posledné mesiace sa však stále pohybuje jemne okolo nuly (v plusových aj mínusových hodnotách). V auguste sme zaznamenali medzimesačnú stagnáciu cien.
Zaujímavejší pohľad ale poskytuje samotná štruktúra, kde sa ukazuje výraznejší pokles v cenách potravín (-1,1% m/m). Najvýraznejšie v cenách zeleniny, ktorej ceny klesajú už päť mesiacov za sebou. Jemne smerom nadol sa už vybrali napríklad aj ceny chleba a obilnín. Najvýraznejším driverom rastu cien boli jednoznačne ceny pohonných hmôt, ktoré medziročne vzrástli až o 7,3%, reflektujúc rastúce ceny ropy. V posledné dni sme zároveň boli svedkami dohody Saudskej Arábie a Ruska na predĺžení obmedzenia ťažby až do konca tohto roka v snahe podporiť ceny ropy. Tie prirodzene zareagovali a cena Brentu už znovu prekročila 92 dolárov za barel.
Dezinflácia tak na Slovensku pokračuje a pokles miery inflácie bude pokračovať. Priemernú mieru inflácie v tomto roku očakávame na úrovni približne 11%, vnímame však riziká smerom nadol. Dôležitým faktorom bude ďalší vývoj miezd, ktoré sú dôležitou nákladovou položkou firiem a môžu tak za určitých okolností brzdiť pokles cien. Do ďalších mesiacov bude tiež zohrávať rolu, akým spôsobom sa budú vyvíjať energetické trhy či ceny ropy.
Matej Horňák, makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne