Martin Žáček skončil na čele poisťovne Uniqa v Česku a na Slovensku. Podľa informácií portálu Finsider ho akcionári včera odvolali. Novým generálnym riaditeľom poisťovne Uniqa bude Rastislav Havran.

M. Žáček sa stal generálnym riaditeľom českej poisťovne Uniqa v roku 2008. V roku 2014 bol vymenovaný do rovnakej funkcie aj v sesterskej spoločnosti Uniqa na Slovensku. V roku 2021 Uniqa vrátila slovenskú licenciu a od 1. septembra 2021 pôsobí ako pobočka českej Uniqa pojišťovny. Na jej čele naďalej stál M. Žáček.

Okrem riadenia poisťovne bol M. Žáček aj predsedom predstavenstva doplnkovej dôchodkovej spoločnosti Uniqa a v dôchodkovej správcovskej spoločnosti bol členom predstavenstva.

M. Žáček bol aktívny v slovenskej či českej asociácii poisťovní. Na Slovensku zastával funkciu viceprezidenta Slovenskej asociácie poisťovní. V Česku bol členom prezídia.

Martin Žáček skončil na čele poisťovne Uniqa. Nahradí ho Rastislav Havran
Rastislav Havran sa stane novým generálnym riaditeľom Uniqa pre ČR a SR (Foto: Uniqa)

Skončil aj ďalší člen predstavenstva

Nový šéf poisťovne R. Havran pôsobí v Uniqe od roku 2006, keď sa po skončení vysokej školy zúčastnil programu pre stážistov v rakúskom Salzburgu. Postupne pracoval ako manažér rozvojových projektov pre Uniqa v Rumunsku, Srbsku, Bulharsku, Chorvátsku ako aj v ďalších krajinách. Okrem iného viedol aj program zameraný na vzájomné využitie synergií pre českú a slovenskú Uniqu.

R. Havran bol od roku 2014 riaditeľom prevádzky pre Uniqa ČR a SR. V roku 2016 sa stal členom predstavenstva a zároveň zastával funkciu prevádzkového riaditeľa.

Podľa informácií portálu Finsider na svojej pozícii skončil aj člen predstavenstva zodpovedný za retail Marek Bártek. Novou riaditeľkou maloobchodu sa stala Sylwia Szymula, ktorá predtým v poisťovni Uniqa viedla viaceré strategické projekty. Keďže S. Szymula nebola doteraz v predstavenstve spoločnosti, je vymenovanie musí ešte odobriť Česká národná banka.

Martin Žáček skončil na čele poisťovne Uniqa. Nahradí ho Rastislav Havran
Sylwia Szymula sa s okamžitou platnosťou stane novou členkou predstavenstva zodpovednou za retail (Foto: Uniqa)

Štvrtá najväčšia na trhu

M. Bártek pôsobil v poisťovni Uniqa od roku 2009. Začínal na pozícii riaditeľa bankopoistenia a strategických obchodných partnerstiev, neskôr bol riaditeľom maklérskeho obchodu a strategických obchodných partnerstiev. V predstavenstve bol od roku 2020.

Poisťovni Uniqa patrí podľa výšky predpísaného poistného štvrté miesto na Slovenskom trhu. Jednotkou je Allianz – Slovenská poisťovňa, za ňou nasleduje Kooperativa a Generali. V roku 2022 Uniqa dosiahla v v SR predpísané poistné na úrovni 269,2 miliónov eur. Jej podiel na trhu tak dosiahol 10,3 percenta. Celkovo mala na konci minulého roku Uniqa na Slovensku v portfóliu 1,16 miliónov zmlúv na poistné produkty.

Výmena vedenia poisťovne Uniqa predstavuje v krátkej dobe druhú výraznú zmenu na čele veľkej poisťovne. Na konci februára skončil vo svojej funkcii šéf slovenskej Generali Juraj Jurčík. Generali na Slovensku takisto pôsobí ako pobočka poisťovne z ČR. Novým vedúcim pobočky Generali na Slovensku sa od 1. marca stal Pavol Pitoňák.

Doplnené 3.3. 2022 o 14:33:

Poisťovňa Uniqa vo svojom stanovisku potvrdila informácie portálu Finsider o zmenách v jej vedení. „Martin Žáček odstúpi zo svojej súčasnej pozície CEO k 30. aprílu 2023 na základe vzájomnej dohody a bude mu zverená nová úloha poradcu v rámci UNIQA Insurance Group,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Beáta LIpšicová. „Zároveň oznamujeme, že od 1. mája 2023 bude za nového generálneho riaditeľa UNIQA v Českej republike a na Slovensku vymenovaný Rastislav Havran.“

Uniqa potvrdila aj, „Sylwia Szymula (PL) sa s okamžitou platnosťou stane novou členkou predstavenstva zodpovednou za Retail v Českej republike a na Slovensku a nahradí súčasného člena predstavenstva Mareka Bárteka.“

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: