Spoločnosť Johnson Controls sa cez víkend stala obeťou ramsorvérového útoku. Informoval o tom portál BleepingComputer. Postihnuté majú byť pobočky na celom svete. Podľa informácií portálu Finsider útok pocítila aj bratislavská pobočka spoločnosti.

Zasiahnuté sú systémy firmy. Johnson Controls na Slovensku tak svojim zamestnancom nedokáže vypočítať výplatu za september. Firma zamestnancov už informovala, že namiesto toho im vyplatí zálohu, ktorá bude v rovnakej výške ako výplata za predchádzajúci mesiac. Následne im túto zálohu zúčtuje.

Za útokom by mala stáť skupina Dark Angels (temní anjeli). Tento gang začal útočiť na organizácie po celom svete v máji 2022. V apríli tohto roku skupina spustila stránku Dunghill Leaks, ktorou sa vyhráža napadnutým subjektom, že na nej zverejní ukradnuté údaje.

Podľa BleepingComputer ramsorvérový útok zašifroval viaceré firemné zariadenia vrátane serverov, čo ovplyvnilo prevádzku spoločnosti. Útočníci majú od firmy požadovať výkupné vo výške 51 miliónov dolárov. Za to sľubujú, že spoločnosti poskytnú kód na dešifrovanie napadnutých počítačov a vymažú ukradnuté dáta. Útočníci tvrdia, že spoločnosti Johnoson Controls ukradli 27 TB firemných údajov.

Po zverejnení informácie o útoku spoločnosť Johnson Controls potvrdila bezpečnostný útok a uviedla, že na vyšetrovaní incidentu spolupracuje s externými odborníkmi na kybernetickú bezpečnosť a svoju činnosť koordinuje s poisťovňami.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: