Od januára budúceho roku si druhý pilier polepší. Pôjde do neho väčšia časť odvodov. V súčasnosti z odvodov na starobné poistenie vo výške 18 percent smeruje do druhého piliera päť percent a do prvého trinásť. V budúcom roku sa tento pomer mierne upraví. Do druhého piliera pôjde 5,25 percenta a do prvého 12,75 percenta hrubej mzdy.


Ide o plánované zvýšenie, s ktorým zákon počíta od roku 2012. Dovtedy sa odvody medzi prvý a druhý pilier delili v rovnakom pomere. Vláda však potrebovala ušetriť a rozhodla, že do druhého piliera pôjdu len štyri percentá z vymeriavacieho základu a do prvého zvyšných 14 percent.

Každý rok o štvrť percenta

Od roku 2017 sa to postupne začalo meniť. Každý rok sa odvod do druhého piliera zvyšuje o 0,25 percenta. Rovnakým tempom sa znižujú odvody do prvého piliera. Malo by to tak pokračovať až do roku 2024. Do druhého piliera odvtedy pôjde šesť percent zo mzdy a do prvého dvanásť percent.


Zamestnancovi, ktorý poberá hrubú mzdu tisíc eur a je zapojený v druhom pilieri, v súčasnosti príde na osobný dôchodkový účet mesačne 49,88 eura. V budúcom roku to bude 52,37 eura. Je to o niečo menej ako 5 percent, respektíve 5,25 percenta z platu. Sociálna poisťovňa si totiž z tohto príspevku strháva poplatok vo výške 0,25 percenta.

Viac peňazí na osobné dôchodkové účty pôjde v budúcom roku aj živnostníkom. Podnikateľovi, ktorí platí minimálne odvody, prichádza v tomto roku do druhého piliera každý mesiac 25,26 eura. Keďže od januára sa zvýšia minimálne odvody, pôjde na jeho dôchodkový účet 28,59 eura.

Druhý pilier vďaka tomu získa aj vyššiu váhu pri výpočte dôchodku. Do penzie z prvého piliera sa za jednotlivé roky zarátajú len skutočne zaplatené odvody. Keďže v budúcom roku pôjde do prvého piliera menej peňazí, znamená to, že aj dôchodok, ktorý bude prislúchať za odvody zaplatené v budúcom roku, bude nižší ako za rok 2020.

Zle nastavený druhý pilier

Čím viac peňazí bude smerovať do druhého piliera, tým bude dôležitejšie, aby mal sporiteľ zvolenú správnu investičnú stratégiu. Štatistiky dôchodkových správcovských spoločností však ukazujú, že väčšina ľudí má svoje peniaze v najmenej výnosných fondoch, napriek tomu, že priemerne sporiteľom zostáva do odchodu na dôchodok priemerne viac ako 20 rokov.

Do garantovaných fondov vláda presunula väčšinu sporiteľov ešte v roku 2013. Kto chcel zostať v negarantovanom fonde, musel to svojej dôchodkovej spoločnosti oznámiť. To urobilo len minimum ľudí.

Zmeniť dôchodkový fond v rámci jednej spoločnosti pritom možno zmeniť kedykoľvek a bezplatne. Ľudia, ktorí majú uzatvorenú dohodu o elektronickej komunikácii, tak môžu urobiť aj cez internet.