Akciové trhy v tomto roku lámu rekordy. Z vlaňajšieho prepadu, ktorý prišiel koncom februára, sa ceny akcií rýchlo pozviechali a aktuálne sa ich ceny nachádzajú na historicky najvyššej úrovni.

Z tohto rastu profitujú aj dôchodkoví sporitelia. Teda aspoň tí, ktorí si na svoj dôchodok sporia v negarantovaných fondoch. Tie totiž z väčšej či menšej časti investujú práve do akcií. Problém je, že v negarantovaných fondoch má svoje úspory len menšia časť ľudí. Z celkových 10,557 miliardy eur, ktoré sa nachádzajú v druhom pilieri, je v negarantovaných fondoch len 3,464 miliardy.

V garantovaných dlhopisových fondoch majú aktuálne ľudia úspory vo výške 7,093 miliardy eur. V štyroch z piatich garantovaných fondov pritom hodnota dôchodkovej jednotky od konca minulého roku klesla. Najväčší mínus si pripísal garantovaný fond od DSS Poštovej banky. V tomto roku zatiaľ stratil 2,372 percenta. Ten pritom v minulom roku zarobil najviac zo všetkých garantovaných fondov, keď sporiteľom zhodnotil peniaze o 4,824 percenta.

Len jeden garantovaný fond je v pluse

V pluse je v súčasnosti len dlhopisový fond od VÚB Generali. No aj ten zhodnotil od začiatku roku peniaze sporiteľov len o 0,093 percenta.

Za nízkym zhodnotením, ktoré dosahujú garantované fondy, sa skrýva nárast výnos dlhopisov. To znamená, že nové dlhopisy sa v súčasnosti vydávajú s vyšším úrokom ako pred pár mesiacmi. Vďaka tomu ceny starších dlhopisov, ktoré držia aj dôchodkové spoločnosti, klesajú.

Historicky vykazuje najvyššie zhodnotenie spomedzi garantovaných fondov dlhopisový fond od DSS Poštovej banky. Od svojho vzniku priemerne doteraz zarobil 2,565 percenta ročne.

Indexové fondy zatiaľ zarobili najviac

Od začiatku roku si medzi negarantovanými fondmi najväčší zisk pripísal akciový fond od DSS Poštovej banky. Peniaze sporiteľov zhodnotil o 14,316 percenta. Indexové fondy od začiatku roku zarobili od 4,143 po takmer šesť percent.

Akciový fond DSS Poštovej banky dokázal v poslednom období vytiahnuť výnosy nahor vďaka aktívnej správe. Ešte pred príchodom krízy sa jeho správca postupne zbavoval akcií. Tie vo veľkom začal nakupovať po minuloročnom prepade trhov. Vďaka tomuto postupu dokázal prekonať aj pasívne fondy. Takmer celý ich majetok je stále zainvestovaný v akciách a nemajú možnosť aktívne meniť zloženie portfólia.

Z dlhodobého hľadiska sa však pasívna správa ukazuje pre sporiteľov zatiaľ ako najlepšia. Ich priemerné ročné zhodnotenie od vzniku sa pohybuje od 7,387 percenta po 10,032 percenta. Najnižšie zisky doteraz priniesol indexový fond Euro od NN. Ten ako jediný kopíruje európsky akciový index Euro Stoxx 50. Ostatné fondy sledujú svetové akciové indexy.