Väčšina bánk stále zhodnocuje peniaze na termínovaných vkladoch či sporiacich účtoch úrokom blízkym nule, Finsider našiel dve banky, ktoré lákajú na výrazne vyšší úrok na sporení. V oboch prípadoch možno získať ročný úrok vo výške 5,5 percenta. Kým jedna banka takéto zhodnotenie ponúka na sporiacom účte, druhá tento úrok dáva na termínovanom vklade.

Háčik spočíva v tom, že ide o úroky, ktoré banky núkajú v prípade vkladov v českých korunách. Na tých eurových vkladoch sú stále výrazne nižšie úrokové sadzby. Pozreli sme sa preto na to, či sa oplatí využiť vklad v českých korunách a aké sú riziká s tým spojené.

Vysoké úroky na vkladoch v českých korunách dávajú banky, ktoré na Slovensku pôsobia ako pobočky českých bánk. Konkrétne ide o J&T Banku a Fio banku. J&T Banka núka úrok vo výške 5,5 percenta na termínovaných vkladoch v českých korunách na jeden rok až desať rokov. Fio banka zase rovnakú sadzbu dáva na sporiacom účte v českých korunách za predpokladu, že nasporená suma neprekročí 200-tisíc Kč (8 154 eur). Na termínovaných vkladoch v českých korunách Fio banka aktuálne ponúka maximálne 5,1-percentný úrok pri šesťmesačnom vklade.

Komu sa oplatí vklad v českých korunách

Jozef Daňo z Fio banky vraví, že každé navýšenie úrokov na sporiacich účtoch znamená, že sa zvýši záujem o tento produkt. „Napríklad pri poslednom zvýšení úrokovej sadzby pri korunovom sporiacom účte Fio konto, narástli vklady o 10 %. Celkovo je záujem limitovaný tým, že nie všetci majú príjmy alebo dostatočné prostriedky v českých korunách, aby sa im vyplatilo takýto účet využívať,“ tvrdí.

Naopak hovorca J&T Banky Milan Janásik povedal, že hoci sa klienti na možnosť zriaďovania účtov v korunách informujú, zatiaľ nebadajú zásadný nárast vkladov v tejto mene.

Úrok vyšší ako päť percent môže znieť pre mnohých ľudí ako veľké lákadlo. No vklad v českých korunách nemusí byť pre človeka, ktorý má príjem ako aj výdavky v eurách, taký výhodný, ako sa na prvý pohľad zdá.

„Pri investovaní v cudzej mene klient znáša nielen kurzové riziko, no platí aj poplatky. Poplatok spravidla býva zahrnutý vo výmennom kurze, za ktorý mu banka predá alebo od neho kúpi cudziu menu. Pri devízových operáciách je tento rozdiel spravidla okolo 2 %. To znamená, že za nákup českej koruny klient zaplatí poplatok 2 percentá, a za následný predaj a výmenu peňazí do eur opäť približne 2 percentá. Z úroku 5,5 % mu teda ostane už len 1,5 %,“ vraví investičný analytik spoločnosti Brokeria Martin Kalina.

Za výmenu treba platiť dvakrát

Okrem poplatkov musí sporiteľ znášať aj kurzové riziko. „Česká koruna je voči euru blízko najsilnejších úrovní za posledných päť rokov. Je to spôsobené vysokým základným úrokom Českej národnej banky (7 %) a jej intervenovaním (nákupy českej koruny za devízové rezervy) proti oslabovaniu českej koruny. Ak by ČNB náhle znížila úrok alebo ukončila intervencie, česká koruna voči euru oslabí. A klient, ktorý bude chcieť vymeniť české koruny späť do eura na tomto oslabení stratí, čiže dostane menej eur,“ vysvetľuje M. Kalina.

Dodáva, že vklad v českých korunách s úrokom 5,5 percenta ročne sa neoplatí, pokiaľ má klient meniť eurá do českej koruny a späť. „Úrok v uvedenej výške môže byť ale zaujímavý pre klientov, ktorí české koruny držia dlhodobo alebo majú príjmy a výdavky v tejto mene,„“ dodal M. Kalina.

Finančný analytik spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik pripomína, že ani úrok vo výške 5,5 percenta nedokáže zabrániť znehodnoteniu úspor pri inflácii, ktorá aktuálne na Slovensku dosahuje 14 percent. „Preto najlepšou voľbou stále zostáva pravidelné investovanie do podielových fondov, pričom aj pri strednom investičnom profile sa dá nastaviť také rozloženie investícií, aby riziko straty voči inflácii pri investičnom horizonte nad 5 či 10 rokov bolo nízke,“ povedal M. Búlik.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: