Prvá účelovo založená akvizičná spoločnosť (SPAC) v Českej republike a na Slovensku našla cieľovú spoločnosť, do ktorej bude investovať. Wodd SPAC One (WSO) kúpi 49 % podiel v spoločnosti Footshop. Ak túto dohodu odobria akcionári WSO, obe spoločnosti sa zlúčia a akcie Footshopu sa stanú verejne obchodovateľnými na pražskej burze.

SPAC predstavuje prázdnu firmu, ktorá na burze predáva svoje akcie. Za získané peniaze potom kúpi podiel vo vytypovanej cieľovej spoločnosti. Takýmto spôsobom sa snaží zhodnotiť peniaze investorov.

Úpis akcií WSO sa uskutočnil od 10. februára do 29. apríla minulého roka, keď viac ako 400 investorov vložilo do prázdnej spoločnosti SPAC 23 miliónov eur. Po vstupe spoločnosti na pražskú burzu v máji 2022 sa začala akvizičná fáza.

Oliver Polyak, manažér investičného bankovníctva Wood & Company a člen predstavenstva WSO, považuje Footshop za zaujímavý subjekt s veľkým rozvojovým a investičným potenciálom, ktorý spĺňa všetky investičné kritériá stanovené v prospekte SPAC. Generálny riaditeľ Wood & Company, Vladimír Jaroš, dúfa, že investorom sa návrh transakcie zapáči a dajú mu zelenú.

Generálny riaditeľ Footshopu Peter Hajduček tvrdí, že pre Footshop je toto skvelá príležitosť upevniť svoju pozíciu v regióne a naplniť svoju víziu. Spoločnosť vznikla v roku 2012 a za rok 2022 dosiahla tržby presahujúce 40 miliónov eur, pričom tri štvrtiny tržieb pochádzajú z krajín mimo Českej a Slovenskej republiky. Firma sa zameriava na predaj prémiovej streetwear obuvi a oblečenia. Spolupracuje s globálnymi značkami ako Adidas, Nike, Converse a Vans.

V roku 2021 Footshop kúpil svojho hlavného konkurenta v Českej republike, spoločnosť Queens, pod ktorej značkou naďalej prevádzkuje e-shop. Okrem toho prevádzkuje aj tri prémiové kamenné predajne v Prahe, Budapešti a Bukurešti. Súčasnými akcionármi Footshopu sú zakladateľ a generálny riaditeľ firmy Peter Hajduček, „anjelsky“ investor Marcel Vargaeštók, fond rizikového kapitálu Kaya a česko-slovenská investičná platforma Crowdberry.

Po úspešnom dokončení transakcie a fúzie oboch spoločností bude Footshop pokračovať v expanzii svojho online predaja a prémiových kamenných predajní v európskych metropolách. Spoločnosť plánuje tiež posilniť svoju spoluprácu s globálnymi značkami a rozšíriť svoje produkty na ďalšie trhy.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: