Rekreačné stredisko Skalka pri Kremnici sa v posledných rokoch mení k lepšiemu. Po rokoch stagnácie a chátrania tam súkromní podnikatelia aj mesto postupne vystavali nové ferratové trasy, vysutý most, penzióny, nové lyžiarske trate aj vleky. Na kopci v Kremnických vrchoch je aj krytá plaváreň, sauna, ale aj najlepšie bežkárske trate na Slovensku. Už desaťročia sa tam konanú známe medzinárodné bežkárske preteky Biela stopa.

Napriek tomu nie je všetko v tomto horskom stredisku ideálne. Vzťahy medzi mestom a niektorými podnikateľmi s vlekmi sú napäté, parkovisko pod strediskom je nedostatočné a počas sezóny praská vo švíkoch, aj keď ho už spoplatnili. Niektoré ubytovne a penzióny sú stále akoby zamrznuté v ére socializmu – službami aj štandardom ubytovania. A niektoré stavby tam dodnes chátrajú.

Jednou z nich je aj bývalý horský hotel Fortuna, ktorý roky chátra. Ten sa teraz má zbúrať, lebo má porušenú statiku a na jeho mieste chce spoločnosť MadTech postaviť tri apartmánové domy. Investor predložil tento zámer na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) ešte v októbri.

ITčkári sa stali developermi

Za firmou MadTech stojí podnikateľ Milan Kašša zo Šamorína, ale aj firma Tabex. V nej zase figuruje podnikateľ v IT biznise Csaba Baráth, ktorý je riaditeľom firmy Ditec. Tá je známa, že roky robí biznis aj na štátnych IT zákazkách.

Väčšinovým majiteľom firmy Ditec je podľa Aktuality.sk Peter Lukeš. Ten je aj v predstavenstve firmy. V minulosti zarábal práve na IT zákazkách – dnes je však už známy aj ako developer. Vlastní firmu Immocap, ktorá postavila nákupné centrum Central, kancelársku budovu Lakeside park 2 a zbúrala Istropolis v Bratislave. Na jeho mieste má vyrásť kultúrne centrum, kancelárie aj byty. Podľa rebríčka Forbes ide o 27. najbohatšieho Slováka s majetkom 140 miliónov eur.

Finsider sa pýtal investora, či sa v projekte na Skalke finančne angažujú aj títo podnikatelia, ale priamu odpoveď sme nedostali. Milan Kašša len priznal, že firmu MadTech spoluvlasní s Cs. Baráthom.

Tri budovy pre viac ako 200 ľudí

Tri apartmánové domy budú pomenované podľa významných kopcov v Kremnických vrchoch – Flochová, Velestúr a Skalka. Majú to byť šesťpodlažné budovy. Jedno podlažie má byť podzemné, štyri nadzemné plus podkrovie. Celková kapacita všetkých troch bude 240 ľudí, parkovanie bude pod zemou (60 miest) aj na vonkajších plochách (24 miest).

Výstavbu investor plánuje realizovať tak, aby splnili energetickú hospodárnosť s dôrazom na dodržanie ochrany životného prostredia. „Použitie jednotlivých technológií pri výstavbe bude špecifikované v realizačných projektoch,“ vravé M. Kašša.

Okrem plôch zelene a výsadby stromov či kríkov investor plánuje postaviť aj detské ihriská – najmä pre menšie deti, športoviská – napr. na petang, pingpong, lezeckú stenu či badminton, alebo piknikové miesto na grilovanie.

Investor odhaduje, že búranie a výstavba by mohli stáť približne 10 miliónov eur. Začiatok stavebných prác by mohol byť na jar budúceho roka. Termín ukončenia výstavby odhaduje na jeseň 2027.

MadTech primárne plánuje apartmány predať, pričom nevylučuje ani prípadné prevádzkovanie časti vo vlastnej réžií.

Apartmány aj pod Skakou

Cestou na horské stredisko Skalka z Kremnice lyžiari prechádzajú okolo schátraných historických horských víl z 19. storočia. Aj tie sa premenia na apartmány. Aktuality.sk píšu, že všetkých päť drevených chát ešte vlani kúpila eseročka Toliar z Nových Zámkov. Stojí za ňou rodina Volšíkovcov, ktorá už od 90. rokov minulého storočia podniká na juhu Slovenska v stavebníctve a podľa centrálneho registra zmlúv pracovala aj na zákazkách pre štát a samosprávy.

Kým štyri chaty v alpskom štýle obložené drevom a kameňom chátrajú, jedna centrálna budova s názvom Toliar stále funguje ako miestna krčma. Má síce nádych socializmu, ale miestni obyvatelia aj lyžiari ju majú radi.

„V tomto prípade ešte nie sme pevne rozhodnutí, či to len postavíme a predáme, alebo to budeme prevádzkovať. So službami však skúsenosti nemáme,“ povedal pre Aktuality.sk jeden z konateľov firmy Gabriel Volšík.

V tejto lokalite firma počíta aj s výstavbou niekoľkých nových objektov. Vzniknú tam dve až štyri menšie novostavby v duchu horských chát. Apartmány budú buď na prenájom alebo na predaj.

Koľko by kompletná rekonštrukcia historických chát mala stáť, ešte vlastníci nevedia. Pôjde však o milióny. S prácami by chceli začať už tento rok.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: