Vlastniť apartmán či chatu na Donovaloch je na Slovensku znakom, že patríte do skupiny úspešných či kontroverzných podnikateľov a politikov. S developerským biznisom tam v minulosti začínal dnes už odsúdený zmenkový podvodník Marián Kočner či daňový podvodník Ladislav Bašternák. Vleky na Donovaloch zase vlastní politik a podnikateľ Boris Kollár. Apartmány či chaty tu majú aj právnici a športovci. A výstavba v tejto kedysi malej horskej obci pokračuje.

Najnovšie plánuje menej známy investor postaviť apartmánový dom v južnej časti obce Donovaly, v časti Varštat. Výhoda tejto lokality je najmä v tom, že je blízko centra horského strediska, ale aj v tesnej blízkosti zjazdoviek v lokalite Záhradište.

„Záujem o nehnuteľnosti a pobyt v danej obci je naďalej vysoký, čo umožňuje rozvoj obce a cestovného ruchu,“ píše investor v zámere, ktorý podal na posúdenie úradom už vlani v lete. Projekt dostal na jeseň minulého roka odobrenie od povoľovacích úradov, že sa nemusí posudzovať jeho vplyv na životné prostredie (EIA). Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v januári tohto roka.

Termíny sa budú posúvať

Investor chce postaviť trojpodlažnú budovu s jedným podzemným podlažím. Vznikne tam 15 bytov, z ktorých šesť je dvojizbových, tri sú trojizbové a šesť je štvorizbových. Celková kapacita ubytovania bude do 40 ľudí. V projekte sa počíta aj so 16 parkovacími miestami v garáži. Štyri státia budú vyhradené pre motocykle. Päť odstavných plôch by malo vzniknúť na povrchu.

Budova má mať šikmú strechu s dominantným stredovým trojuholníkovým štítom. Fasáda apartmánového domu je navrhnutá v kombinácii hrubozrnnej omietky bielej farby s prírodným drevom, strecha by mala byť z titanzinku v bridlicovej farbe.

Investor v zámere pripúšťa, že pri stavbe bude nevyhnutý výrub stromov. Úrady však ubezpečuje, že citlivé architektúra stavby stavba by nemala poškodzovať scenériu tejto časti Donovál.

Pôvodne chcel začať s výstavbou už v lete minulého roka, ale zrejme pre meškajúce povolenia sa začiatok stavby posunie. Ukončenie bolo plánované na koniec roka 2025. Aj tento termín sa zrejme bude posúvať.

Apartmány na Donovaloch sa množia. Svoj druhý domov tu našli politici ale aj kontroverzní podnikatelia
Vizualizácia: Tourbillon Asset Donovaly

Kto stojí za projektom

Za zámerom pôvodne stála bratislavská akciová spoločnosť Tourbillon Asset Donovaly, ktorá sa len v vlani v júni premenovala na Orquesta Asset Donovaly. Šéfom jej predstavenstva je podnikateľ Michal Černý. Ten podniká aj vo firme Tourbillon Asset Bratislava a v ďalších spoločnostiach zameraných na marketing či účtovníctvo.

Firmy, ktoré chcú stavať apartmány na Donovaloch, mali v posledných rokoch minimálne tržby a Tourbillon Asset Bratislava bola v rokoch 2021 a 2022 v strate. Investor pritom plánuje postaviť apartmánový dom za 3,8 milióna eur. Majiteľom Tourbillon Asset Bratislava je český investičný fond Tourbillon Invest SICAV. To je investičný fond s premenlivým základným kapitálom.

Na otázky portálu Finsider ohľadom budúceho účelu apartmánov, či budú na predaj alebo na prenájom, developer nereagoval. Nedozvedeli sme sa ani to, s akými cenami za apartmány počíta.

Na realitných portáloch sa menšie dvojizbové apartmány na Donovaloch predávajú od 140-tisíc eur vyššie. Nájdu sa aj väčšie, ktoré stoja okolo 200-tisíc eur. Luxusnejšie apartmány s rozlohou 190 metrov štvorcových majú cenovku až 650-tisíc eur.

Kto ešte býva na Donovaloch

Donovaly sa postupne menia z malej horskej obce na luxusné stredisko pre zbohatlíkov. V posledných rokoch tam vyrástli luxusné zruby či drahé apartmány, ktoré sa predávajú za státisícové sumy.

Apartmány v tomto zimnom stredisku vlastnil bývalý minister obrany Martin Glváč zo Smeru, ale aj bývalý šéf RTVS a štátnej agentúry Slovakia Travel Václav Mika. Nehnuteľnosť tu podľa portálu Aktuality.sk mal vlastniť aj exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD). Jednu zo zrubových chát si tu postavil známy hokejista Richard Zedník.

Donovalský pivovar zase média dlho spájali s bývalým ministrom financií za vlády Smeru Jánom Počiatkom alebo s ľuďmi z jeho okolia. Vlastníčkou luxusnej vily v hodnote státisícov eur na Dnovaloch je aj Počiatkova manželka Ivana.

V roku 2011 kúpil podľa Hospodárskych novín pozemky v tejto horskej obci aj Juraj Ondrejčák alias Piťo, šéf známej mafiánskej skupiny z Bratislavy.

Podľa zistení HN je majiteľom luxusného penziónu v tejto lokalite aj Ivan Lexa, syn bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby z obdobia vlády Vladimíra Mečiara. Apartmány či chaty tam majú aj známi advokáti či právnici.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: